Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir?

Bohem tarzı Fransa kökenli bir akımdır, özgür ve sanatçı ruhlu çingenelerden esinlenen bu tarz için aslında etnik dokunuşları fazlasıyla yansıtır. Kelime anlamıyla da rahat, tasasız ve dağınık manasına da gelen bohem tarzı, günümüzde giyim ve dekorasyon sektöründe çokça kullanılmaktadır. Bize salaş ve renkli davranma imkanı sunduğu için, dekore etmenin belki de en eğlenceli tarzıdır.

Özgürlüğün Ta Kendisi 

Başlarda sadece entelektüel kesime hitap ettiği sanılan bohem tarzı, sonradan birçok dekorasyoncu tarafından kullanılır hale gelmiştir. Peki bu tarzı evimize ve yaşam alanımıza nasıl uyarlarız? Aslında tamamen özgürsünüz ve hiçbir kurala uymak zorunda değilsiniz. Ruhunuzun dışa vurumu gibi düşünebilirsiniz. Mesela birbiri ile çok zıt ve uyumsuz olarak gördüğünüz birçok renkli parça ya da çok eski bir etajer bir araya gelebilir, hatta harikalar yaratabilir.

Renk Cümbüşü 

Bu tarzın çingenelerin felsefesini esas aldığını belirtmiştik, püf noktamız parlak, canlı, pastel ya da mat birçok rengi bir arada kullanmak. Özellikle birbirine zıt renkler bu tarzı daha iyi yansıtır. Çok renkli ve geometrik desenli birkaç kırlent tam da aradığımız şey olabilir.

 Desen Kullanımı  

Bohem tarzı dekorasyon denilince akla ilk gelen, doğal ve geometrik desenlerdir. Odayı tamamıyla kaplayan büyük halılar yerine, geometrik desenli ve rengarenk daha küçük bir kilim kullanabiliriz. Hatta kilim detayı duvarda da bohem ruhunu yansıtır. Kırlentler, oturma grubunun üzerine atılmış bir şal ya da bir oturma minderi, desen ahengini kullanabileceğiniz yerlere örnek verilebilir.

Doğallık ve Rahatlık 

Söz konusu rahatlık olunca doğadan ilham alan bohem tarzında ahşap ürünler sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra hasır sepetler, geri dönüşüm malzemelerden yapılmış aksesuarlar, el yapımı duvar süsleri, bakır objeler bütünlüğün oluşturulmasında kullanılabilir.

Eski Parçaların Büyüsü 

Bohem tarzının olmazsa olmazı antikalar! Eski ve eskiye dair her şey dekorasyona eşsiz bir dokunuş sağlar. Eski bir sini veya abajur kullanmanız odanın atmosferini değiştirecektir. Elinizdeki eski mobilyaları restore edebilir ya da eski ürünler satın alabilirsiniz. Annenizin çeyizinden kalma örgü kırlentler, yatak örtüleri, fincan ve yemek takımları çok işinize yarayabilir.

Bitki Kullanımı 

Evde doğal bir bahçe yaratmak için bohem tarzı, seçebileceğiniz en uygun stil. Cam kenarında ve köşelerde kullanabileceğiniz kauçuk ve türünde bitkiler, askı saksıda yetişen sarkıt bitki türleri bu iş için çok uygun olacaktır.

İçinizdeki Renkler 

Yaratıcılığınızı özgürce kullanabileceğiniz bu tarzda kesinlikle zorlanmayacaksınız. Zevkinize göre koyu duvar tonları uygulayabilir, mobilya ve aksesuarları sıcak canlı renklerde seçebilirsiniz. Ben duvarlarımda beyazdan vazgeçemem derseniz, desenli bir kilim ve canlı renkte bir koltuk da aynı havayı yaratır. Özellikle zıt renklerin kullanımı cesur bir bohem tarzını sergiler, bu sizin iç dünyanızla orantılı olarak değişebilir. Bir diğer önemli ayrıntı ise sanat! Duvarlarınıza zevkinizi yansıtacak birkaç tablo ekleyebilirsiniz. Bohem dekorasyon tarzında yuvarlak yapılı aksesuar kullanımı çok yaygındır, ayna ya da paspas seçimini yuvarlak yapmanızda fayda var.

Yorum Ekle