Emziren Annelere Diyet Önerisi

Bebeğin anne sütü ile beslendiği dönem olan emzirme döneminde anneler de kendilerine dikkat ederse fazla kilo almazlar. Anne sütünün arması için kaliteli beslenmesi gerekir. Hamur işleri ya da dışarıdan alınan şarküteri gıdalar ile anne sütü artmaz. Emzirme döneminde anneler düşük kalorili beslenme programı uygulamamalıdır.

emzirme dönemi

emzirme dönemi

Emzirme Döneminde Nasıl Kilo Verilir?

Sütün salgılanması ile birlikte anne belirli bir kalori harcar ve zaten kilo vermeye de başlar. Sütü artıran ama size kilo aldırmayan besinleri tüketebilirsiniz. Meyve, süt, yumurta, balık gün içinde tüketeceğiniz gıdalar olmalı. Sıvı alımını ise artırmalısınız. Hazır meyve suları yerine kendi sıktığınız taze meyve sularını tercih etmelisiniz.

Gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Süt içmeyi seviyorsanız laktozsuz olanı tercih etmelisiniz. Kuru baklagilleri çok aşırı tüketmemeye özen gösterin.

emzirirken nasıl diyet yapılır

emzirirken nasıl diyet yapılır

Brokoli, lahana, soğan ve bulgur gaz yapan yiyecekler arasındadır. Beyaz şeker mümkünse hiç tüketmeyin. Canınız tatlı istediği zaman kuru meyve tüketebilirsiniz.

Haftada iki kere mutlaka balık ve bol salata yemeye özen gösterin. Emzirme dönemindeki anneler her türlü bitki çayını içmemelidir. Sabahları güne ılık su ile başlamanız sizi dinç tutar. Gün içinde hamur işi ya da kızartmalardan uzak durmalısınız. Yoğurt ise her öğünde yiyebilirsiniz. Beyaz ekmek yerine çavdar ya da kepekli ekmeği tüketmeniz gerekir. Çok düşük kalorili diyetler bebeğin gelişimini engeller.

Yorum Ekle