İşlemci Sıcaklığının Yükselme Sebebi Nedir? Nasıl Düşürülür?

İşlemci sıcaklığı neden yükselir, sıcaklık nasıl düşürülür merak ediyorsanız makalemizi dikkat vererek okumalısınız.

İşlemci sıcaklığı neden yükselir? Sorusunun yanıtı bilgisayar kullanıcılarının merak ettiği bir yanıttır. İşlemci sıcaklığı, bazı nedenler ile hızlı bir şekilde yükselebilmektedir. Sıcaklığın aniden yükselmesi, sıcaklığın düşürülmesinde zorluk çıkarabilmektedir. İşlemci sıcaklığının yükselme nedenleri hakkında bilgi sahibi olunması, sıcaklığı düşürmenin önüne geçebilmektedir. Peki, işlemci sıcaklığı neden yükselir? Öncelikle sıcaklığın artmasına sebep olan birden fazla neden olabileceği bilinmelidir.

İşlemci sıcaklığının yükselme sebebi, bilgisayar içerisinde yapılan tüm işlemlerde işlemcinin etkisi olmasıdır. Bilgisayarların beyni olarak görülen işlemciler, devamlı işlem yapıldığı için sürekli ısı artışına sebep olmaktadır. İşlemcilerin ısınmasının önüne geçebilmek için de bilgisayarda fan kullanılmaktadır. Fanın görevi işlemcini ısının yükselmesini engellemek ve ısıyı sabit tutmaktır. İşlem sıcaklığı sabit tutulamadığında bilgisayarlarda yapılan işlemler yavaşlamakta ve sıcaklık çok yükseldiğinde ise cihazlar kapanabilmektedir.

İşlemci Isısı Nasıl Düşürülür?

İşlemcilerindeki sıcaklık artışından rahatsız olan kullanıcılar işlemci ısısı nasıl düşürülür? sorusunun cevabını öğrenmek istemektedir. Öncelikle işlemci sıcaklığının 35 ile 45 derece arasında bulunması gerektiği bilinmelidir. Bu sıcaklığın üzerindeki işlemcilerin bilgisayar kullanımlarını etkileyebilmektedir. İşlemci sıcaklığının artmasına sebep olan iki büyük neden bulunmaktadır. Nedenlerden ilki işlemcinin soğumasında ve ısısının sabit kalmasında görevli olan fanın tozlanmış olmasıdır. Fanın tozlanması ve tam, doğru şekilde görevini yapamaması işlemcinin ısısının artmasına sebep olacaktır. Bu nedenle bilgisayar açılarak fanın kontrol edilmesi ve tozlanmış ise temizlendikten sonra yeniden takılması gerekmektedir. Bu işlem dikkatli bir şekilde yapılmalı ve fan doğru şekilde yerine takılmalıdır.

Bilgisayarın, işlemcinin ısınmasına neden olan diğer bir durum ise işlemci macununun kurumasıdır. Bu macun kuruduğunda sıcaklık fana iletilemediği için fan işlemciyi soğutamaz. Bu nedenle de işlemcinin ısısında yoğun bir artış görülür. İşlemci macunlarının satın alınıp yeni macun eklenmesi mümkündür veya bir bilgisayarcıdan yardım alarak macun değiştirilebilir. Tüm bu işlemler denendikten sonra işlemci sıcaklığını düşürmek mümkün olacaktır. Yapılması gerekenlerden sonra işlemcinin ısı artışı devam ediyorsa profesyonellerden yardım alınmalıdır.

Yorum Ekle