Kiraz Yetiştiriciliği

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden bir tanesi olan kiraz özellikle ülkemizde dünya standartlarına bakıldığında üretiminde söz sahibi olduğumuz bir meyve çeşididir. Her geçen yıl tüketimi daha da fazlalaşan kiraz ile ilgili olarak İran, Amerika ve İtalya ile birlikte Türkiye’de kendisini kanıtlamıştır. Dünya genelinde ihtiyaç duyulan kiraz tüketiminin yüksek bir miktarı ülkemizde üretilmektedir.

Kiraz Nerelerde Yetiştirilir

Türkiye’de kiraz denilince akla gelen şehirlerimiz Manisa, İzmir, Afyon, Isparta ve Denizli ilk sıralarda yer almaktadır. Bazı geçen illerimizde kiraz yetiştiriciliği ekonomik olarak önemli bir geçim kaynağıdır. Dikiminden hasat aşamasına kadar bir çok farklı ayrıntının titizlikle gözetilmesi gereken kiraz yetiştiriciliğinde iyi bir verim alınıldığı takdirde üst düzey bir kazanç sağlamak çok mümkündür. Anaç olarak kullanılan kiraz tohumlarının iki farklı türü ülkemizde kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi kuş kirazı diğeri ise İdris’tir. Her iki tohumunda yetiştirilmesinde farklılıklar vardır. Dünya üzerinde kiraz yetiştiriciliğinde kullanılan aktif olarak beş çeşit klon anaç bulunmaktadır. Yüksek bir verim almak açısından bu anaç kolonların kullanılması önemli bir yer elde etmektedir. Kiraz yetiştiriciliği verim alma aşamasındaki en önemli ideolojilerinden bir tanesi döllenme biyolojisidır. Kiraz yetiştiriciliğinde eğer bahçede yüksek bir verim alınması isteniyorsa bol miktarda polen oluşumuna yarayan kiraz ağaçları için arı kovanları kurulması gerekmektedir.

Kiraz Çeşitleri Nelerdir

Hem ülkemizde hem de dünyada üretilen kirazlar arasında birçok çeşit bulunmaktadır. Çeşitlerin büyük bir çoğunluğu ülkemize yetiştirilmektedir. Avrupa’da Türk kirazı olarak bilinen ve en çok üretilen kirazlardan bir tanesi iri, sert ve lezzetli meyvesi ile bilinen Türk kirazıdır. Türk kirazını diğer kirazlardan ayıran özelliklerin başında iriliği, sertliği ve lezzetli bir meyve olmasıdır. Ayrıca ürün çatlamaya karşı dayanıklıdır. Türk kirazı her zaman yeşil renkli ve sap yapısı uzundur. Sevkiyatı esnasında da dayanıklı olması yüzünden tercih edilen Türk kirazı dünyanın bir çok ülkesine ihraç edilmektedir. Kiraz yetiştiriciliğine çeşitlerin ailesine 2011 yılında eklenen davras kirazı önemli bir üretim potansiyeline kavuşmuştur. İşlenmesi bakımından en uygun kiraz çeşitlerinden bir tanesi de Starks Gold’dur. Kiraz yetiştiriciliği ile ilgili olarak https://www.ufuktarim.com/kiraz-yetistiriciligi linkinden hizmet alabilirsiniz.

Yorum Ekle