Oturma Banyosu Nedir?

Günümüzde çok çeşitli rahatsızlıklar bulunmaktadır. İnsanlığın gelişmesiyle birlikte mücadele ettiğimiz rahatsızlıkların sayısı da artmaktadır. Ancak ilerleyen tıp ve teknoloji sayesinde bunlara çeşitli çözümler de üretilmektedir. Üretilen bu çözümlerin biri de oturma banyosudur. Oturma banyosu uzun zamandan beri kullanılan geleneksel bir yöntemdir. Ancak günümüzde çeşitli ürünler aracılığıyla kullanımı çok daha kolay hale getirilmiştir. Bu tedavi yöntemi, doktorların uygun gördüğü çeşitli durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kalça ve çevresi için uygulanmaktadır.

Oturma Banyosu Nasıl Uygulanır?

Oturma banyosu çeşitli şekillerde uygulanabilir. Amaç kalça ve çevresine belli süreliğine sürekli olarak bir su karışımını temas halinde tutmaktır. Bu süre genelde 15-20 dakika kadardır. Bu süre boyunca, kişi oturma banyosu ürününün içerisinde oturmalıdır. Bu ürünler sayesinde klozet içerisinde oturma banyosunu uygulamak son derece kolay hale gelmektedir.

Oturma Banyosu Ürünleri

Oturma banyosu tedavisini gerçekleştirmek adına çeşitli ürünler geliştirilmiştir. Bunların arasında en kullanışlı olan klozetin içerisinde kullanılan ürünlerdir. Bu ürün klozetlerin kenarlarına tutunarak klozetin içerisini doldurmaktadır. İçerisine tedavide kullanılacak karışım konulduktan sonra üzerine oturulabilir. Bu sırada taşma olması sorun teşkil etmemektedir. Tüm fazla su klozetin içerisine taşacaktır. Ürünler yetişkin bireyleri kaldırmaya yetecek kadar sağlam üretilmektedir. Tedavi işleminin ardından ürün rahatlıkla temizlenebilir.

Oturma Banyosu Suyuna Hangi Bitkiler Katılır?

Oturma banyosuna geçirilen rahatsızlık doğrultusunda çeşitli bitkiler konulmaktadır. Epsom tuzu kan dolaşımını arttırmaya yarayan bir maddedir. Magnezyum sülfattan oluşmaktadır. Cadıfındığı, bu tedavide kullanılan bir başka bitkidir. Ülkemizde kolay bulunmamaktadır. Hemeroid tedavisinde kullanılmaktadır. Aynısefa ve karakafes kökü de yaraların iyileşmesini hızlandıran etkili bitkiler arasında yer almaktadır. Lavanta bir dezenfektan gibi iş görmektedir. Uygulandığı bölgeyi temizlemektedir. Hoş kokusuyla ferahlık verir. Çay ağacı yağı da lavantaya benzemektedir.

Oturma Banyosu Hangi Rahatsızlıklar için Kullanılmaktadır?

Oturma banyosu kalça ve bu bölgedeki diğer organlarla alakalı rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıkların biri Anal Fissür’dür. Makat çatlağı anlamına gelmektedir. Hemeroid yani basur oturma banyosu uygulayan kişilerin bir diğer rahatsızlığıdır. Prostat iltihabı ve kabızlık ile ishal de oturma banyosunu gerektirebilen rahatsızlıklar arasında gelmektedir. Doğum sonrası bazı yaralara da oturma banyosu iyi gelebilmektedir.

Yorum Ekle