Sırt Ağrısını Geçirme Yolları Nelerdir?

Sırtta bulunan omurganın her iki tarafında bulunan kasların gerilmesi sonucu sırt ağrıları oluşur. Stres ile birlikte kendini gösterir. Strese girildiği zaman ilk olarak kaslar gerilir ve bu durumda da omuz ve sırta doğru giden sinirler gerilir. Kaslarda biriken baskı sonucunda ağrılar belirgin şekilde kendini hissettirir.

sırt

sırt

Sırt Ağrısını Nasıl Geçiririz?

Klima ve vantilatör altında sık durmak, ağır kaldırmak, uzun süre oturmak sırt ağrılarına neden olur. Ağrıların nedenleri belirlenmeli ve ağrıların boyundan mı yoksa kaslardan mı geldiği tespit edilmelidir. Akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıkları da sırtta ağrı yapar. Fiziki muayene, MR, direkt grafi incelemeleri ile hastaya teşhis konur.

Sırt ağrısı çektiğiniz zaman ilk olarak kas gevşetici krem sürmeli ve daha sonra sıcak havlu ya da sıcak su torbasını sırtınıza koymalısınız. İlaç tedavinin yanı sıra fiziki tedavi gerekli olup olmadığı da araştırılmalıdır. Hastanın stresini azaltmak için hastanın stresini artıran unsurlar yok edilmelidir.

sırt ağrısı

sırt ağrısı

Sırt ağrılarını azaltmak için belirli sırt egzersizlerini düzenli yapmak çok önemli. Güneşten mümkün olduğunca faydalanılmalı ve soğuktan korunmak için gerekli önlemler alınmalı. Oturarak iş yapıyorsanız sürekli pozisyon değiştirin ve yarım saatte bir dolaşın. Televizyon izlerken sırt ve başınızı dayayacak koltukları tercih etmelisiniz. Yastığınız ise ne fazla yüksek ne de çok alçak olmalıdır. Geceleri özellikle klimalı ortamlardan kaçınmalısınız.

Yorum Ekle