Uyku Kalitesini Artırmanın Yöntemleri

Hayatımızın yoğun temposu içerisinde çoğumuz hemen yorulup yorgun düşüyoruz. Stres bu yorgunluğun üzerine eklenince iki kat zorlaşıyor. Vücudu ancak ve ancak düzgün ve kaliteli bir uyku ile dinlendirebiliriz. Ama stres ve genel kaygı hali ne yazık ki birçok kişide kaliteli bir uyku uyumayı engelliyor. Uykuyu iyi alamamak ya da iyi uyku uyuyamamak önünüzdeki günü oldukça olumsuz etkileyebilir. Ek olarak sağlınıza da zarar verebilir. Bu yazımızda siz değerli okuyucular için kaliteli uyku önemine değindik.

uyku

uyku

Daha İyi Uyumanız İçin Tavsiyeler

Kaliteli bir uyku için her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte kalkmanız gerekir. Daha iyi uyumak isteyenlere uzmanlar genelde egzersiz tavsiye ediyor. Yine akşam yemeğinizi yatmadan en az iki üç saat önce yemelisiniz. Ayrıca yatmaya yakın zamanlarda çay, kahve, kola gibi içecekler içmeyin. Yine yatmadan evvel ılık süt içerseniz ya da ılık bir duş alırsanız daha kolay uykuya dalarsınız.

uyku kalitesi

uyku kalitesi

Ne çok sert ne de çok yumuşak bir yatağınız olsun. Sabah kalkmanız gereken alarm saatini telefon yerine pilli saatlerde kurun. Odada televizyon, bilgisayar ya da telefon gibi elektronik aletler bulundurmamaya özen gösterin. Oda ısısı 18 ila 21 derece arasında olsun. Yatak odanız mutlaka gürültüsüz, karanlık ve düzenli olsun. Son olarak sağ tarafınızın üzerine yatmanızı tavsiye ederiz. Bu pozisyonda daha rahat nefes alabilirsiniz.

Yorum Ekle