Ayvalık Diye Bir Dünya

Tatil her insanın en temel gereksinimleri arasında yer alıyor ve insanların yılda bir kere, en az bir hafta tatile çıkması sağlıklı bir yaşam için son derece önem taşıyor.

Tatil anlayışları ise ülkemizde ve dünyada farklılıklar gösterebiliyor, hal böyle olunca da kimilerimiz yaz tatiline, kimilerimiz kış tatiline gidiyor. Ama hangi dönem tatile gidilirse gidilsin, bazı kentler kış tatili için ideal iken, bazı kentler yaz tatili için. Ama öylesine kentler de var ki, tüm mevsimlerde gitmek için bir neden bulmak mümkün, çünkü her anlamda ciddi bir zenginliğe sahip olan kentler.

ayvalık

ayvalık

İşte öylesi olan kentlerden birisi de Ayvalık. Balıkesir İl’ine bağlı olan Ayvalık Unesco Dünya Kültürel Miras listesine endüstriyel miras kategorisinde aday gösterilen, kültürel açıdan olabildiğine zengin olan bir kent.

Ayvalık’ta Yapılabilecek Şeyler

Yıllar içinde farklı kültürlerin yaşaması kente başka bir hava getirmiş durumda. Balıkesir ile Ayvalık yolu boyunca uzanan zeytinlikler, kente girmeden önce görülmesi gereken yerler arasında. Kendinizi zeytin ağaçlarının gölgesinde kaybedebilirsiniz. Keza yine bu bölgede yer alan zeytin ve zeytinyağı fabrikalarını gezebilir, tadım şansı elde edebilirsiniz.

ayvalık gezisi

ayvalık gezisi

Kente geldiğinizde ise zeytin müzesini gezmeniz size ayrı bir deneyim kazandıracaktır. Kentin ara sokakları tam bir curcuna ve adeta yaşanmışıklık kokuyor.

Kente gelmişken ünlülerin de uğradığı Paşa Lokantasına giderek zeytinyağlı yemeklerin tadına bakabilir, gün batımını Cunda adasında tamamlayabilirsiniz.

Yorum Ekle