Alüminyum Döküm Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Birçok farklı endüstri için vazgeçilmez bir döküm yöntemi haline gelen alüminyum döküm, yüksek kalite parça üretimi için önemli bir avantaj sunuyor. Yazımızda “Alüminyum döküm nedir ve Alüminyum döküm firması aracılığı ile elde edeceğiniz avantajlar nelerdir?” bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Alüminyum Döküm Nedir?

Alüminyum döküm, bir metal işleme sürecidir. Alüminyum önce eritilerek sıvı hale getirilir. Kalıplara dökülür. Alüminyum dökümler, karmaşık ve detaylı parçaların çok verimli bir şekilde üretilmesi için kullanılır. Alüminyum dökümün çok sayıda avantajı vardır.

Alüminyum döküm üretmek için 3 yaygın yöntem kullanılır: basınçlı döküm, kalıcı kalıba döküm ve kum döküm.

Alüminyum olağanüstü çok yönlülük, yüksek dayanıklılık ve hafiflik gösterir. Bu onu en endüstriyel değerli hammaddelerden biri yapar. Esas olarak alüminyum, çeşitli bileşenlerin ve ürünlerin döküm üretiminde kullanılmaktadır. Bu makale Alüminyum Döküm Avantajlarını vurgulamaktadır.

Alüminyum Döküm Avantajları

Yüksek Mukavemet

Döküm işleminde, erimiş alüminyum, alüminyumu hızlıca soğutan bir çelik kalıba dökülür. Bu işlem, çeliği gözeneksiz ve sıkışmış gaz içermeyen çok ince taneli bir şekilde katılaşmasını sağlar.

Daha Az İşleme

Talaşlı imalat, yüksek fiyatlı bir işlemdir. Alüminyum için kalıplama tekniğinin kullanılmasıyla işleme maliyetleri büyük ölçüde azaltılabilir. Yüzeyler, uygun bir kalıp tasarımı yoluyla tamamen düz olarak işlenebilir.

Küçük Parti Üretime İmkan Sunması

Alüminyum dökümlerin en büyük avantajlarından biri, kısa sürede tercih edilen yapıya şekil verilebilmesidir. Özel gereksinimlerinizi kolayca karşılayabilirsiniz. Çünkü esnek üretim yöntemi, küçük parti üretimine izin verir. Yenilikçi bir kalıp şeması da değer azalmasına katkıda bulunur.

Parça gereksinimlerinize bağlı olarak her seferinde 10 ila 100 adet parça üretilebilir.

Düşük Maliyet

Döküm işlemi ile talaşlı imalatta parça verimliliği fazla olduğundan, çeşitli üretim derecelerinde fiyat düşebilir. Kalıp kullanımı ve kesin mühendislik becerileri ile takım yatırımları da en aza indirilebilir.

Hassas Yüzeyler

Alüminyumdan yapılan ürünlerin çoğu, yüksek kaliteli bir yüzey kaplamasına sahip olacaktır. Metal yüzeylerin pürüzsüz görünümü, harici birçok yüzey işlemi gerekliliğine de engel olacaktır.

Alüminyum Döküm Firmaları

Berk Zamak Döküm İstanbul’daki en büyük alüminyum döküm firmalarından biridir. Sağlanan farklı alüminyum döküm işlemleri ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü alüminyum döküm parçaları üretilebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için https://www.berkzamakdokum.com/aluminyum-dokum linke gidebilirsiniz.

Yorum Ekle