Paris’te Gezilecek En Popüler 10 Yer

Yolunuz Paris’e düşerse, Paris’te gezilecek en popüler 10 yer arayışınızda size yardımcı olmak için yazdığımız yazımızın detaylarını, makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Paris’e ilk defa seyahat planlıyorsanız, Paris’te gezilecek en popüler 10 yer isimli yazımızda yer alan bilgiler, gezinizi programlarken size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Yazımızda yer alan bilgiler Paris’in kültürel, tarihi ve en popüler yerleridir.

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi, Gustave Eiffel tarafından Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılı anısına inşa edilmiştir. Yüksekliği 324 metredir ve yılda yaklaşık olarak 7 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en çok ziyaret edilen anıtlarından birisi konumundadır. Eyfel Kulesi’nin en üst katına çıkmak isteyen gezginlere bu kule, muhteşem bir Paris manzarası sunmaktadır.

Notre Dame Katedrali

Orta Çağ’da inşa edilen Notre Dame Katedrali, Gotik tarzında mimarisi ile inşa edilmiş bir yapıdır. Katedralde birçok heykel ve çatısını süsleyen çirkin yaratıklarla çevrili portallar bulunmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler, basamaklarla kulelerin tepesine tırmanabilir ve buradan bölgenin eşsiz panoramik manzarasını seyredebilir ve çatıda bulunan ünlü yaratıkları yakından görebilir.

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi, dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesidir. Paris’in merkezinde bulunan bu tarihi bina, 60.600 adedi sergiler için olmak üzere toplamda 210.000 metrekarelik bir alana sahip olan eski bir kraliyet sarayıdır. Mezedeki koleksiyonlar sekiz bölüme ayrılmıştır. Bunlar; Mısır Antikaları, Doğu Antikaları, Yunan, Etrüsk ve Roma, İslam Sanatı, Orta Çağ, Rönesans ve Modern Zaman Heykelleri, Sanat Nesneleri, Resimler ve Grafik Sanatlarıdır.

Louvre Müzesi’nde Picasso’nun ünlü eseri Mona Lisa tablosu, Kanatlı Nike heykeli gibi dünyaca ünlü eserler de bulunmaktadır.

Zafer Takı

Zafer Takı, 19. yüzyılda inşa edilmiş, dünyadaki bu türün en büyük anıtı olma özelliğini taşır. Sütunları heykellerle süslenmiştir. Yayın üzerine 558 generalin isimleri ve büyük zaferleri kazınmıştır. Kapının üzerinde bulunan panoramik teras ziyaretçilerine güzel bir manzara sunmaktadır.

Seine Nehri

Seine Nehri , Paris’in merkezinden geçer ve şehrin kuzeyinde sağ yakasını, güneyinde ise sol yakasını tanımlar. Seine Nehri’nde bankalar boyunca yürüyebilir, köprüleri, saklı parkları, Ortaçağ’dan kalma yerleşim bölgelerini, kitapçıları keşfedebilirsiniz. Ayrıca, Place de la Bastille’den Eyfel Kulesi’ne kadar sadece yayalara açık gezinti yolu olan Parc Rives de Seine’de yürüyüş yaparak seyahatinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Ya da bir tur teknesine binebilir, tarihi binaları, köprüleri nehrin üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

Montmarte

Montmartre , 130 metre yüksekliğinde ve Paris’in kuzeyinde yer alan, çevresinde bulunan mahalleye adını veren bir tepedir. Önceleri ayrı bir köy olan Montmartre , 1860 tarihinden itibaren Paris’in bir parçası olmuştur. Tepesinde bulunan beyaz kubbeli Kutsal Kalp Bazilikası, bölgede en çok tanınan eserdir. Burada birçok kabare ve kafe bulunmaktadır.

Versailles Sarayı

Versailles Sarayı, Fransa’nın en ünlü yapılarından birisidir. 17. yüzyılda Fransa’nın askeri gücünün göstergesi ve sembolü ve olarak inşa edilmiştir.

Işıltılı Aynalar Salonu, lüks dekore edilmiş odalari ve paha biçilmez sanat eserleri ile ünlü Versailles Sarayı, ziyaretçilerine kraliyet hayatına dair yakından bir bakış sunar.

Latin Mahallesi

Seine Nehri’nin sol kıyısında, Sorbonne civarında yer almaktadır. Öğrenci hayatı, canlı atmosferi ve bistrolarıyla tanınır. Bu mahalle adını, Orta Çağ’da Latince’nin uluslararası öğrenim dili olması nedeniyle, Üniversite içinde ve çevresinde bir zamanlar yaygın olarak kullanılan Latince dilinden alır.

Lüksemburg Parkı

Lüksemburg Parkı halka açık özel bir bahçedir. Bu bahçe, Senato’nun bulunduğu Palais du Luxembourg’u çevrelemektedir. Bu parkta 106 adet heykel, 3 adet çeşme, meyve bahçesi, yüksek kestane ağaçları bulunmaktadır.

Disneyland

Disneyland, Walt Disney’in gözetiminde tasarlanmış olan ve inşa edilen tek Disney Tema Parkıdır. Burada birbirinden ilgi çekici temalarla, hem kendiniz hem de çocuklarınız için eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Yorum Ekle