Endüstriyel Tasarım Nedir?

Endüstriyel tasarım sanayi devriminden sonra ortaya çıkmış bir kavramdır. Makineleşmenin artması, seri üretime geçilmesi ile birlikte üretici, kullanıcıya daha ekonomik ve işlevsel ürünler sunmak istedi. Zamanla sayıları artan ürünlerin dış görünüm ve estetiği de önem kazanmaya başladı. Böylece endüstri ve sanayi de seri üretime dayalı ürünlerin (mobilya, beyaz eşya, küçük ev aletleri, toplu iğne, otomobil vb.) yeniden tasarlanması ihtiyacı doğdu. Bunları yapacak eğitimli kişilere de endüstriyel tasarımcı dendi.

endüstriyel tasarım

endüstriyel tasarım

Yeni Ürün Nasıl Ortaya Çıkar?

Yeni ürün tasarlarken öncelikle problem odaklı olmanız gerekir. Ortaya çıkan sorunu bulup ona göre bir sonraki aşamayı planlamak gerekir. Daha sonra konu hakkında bilgi toplanır ve neler yapılabileceği hakkında beyin fırtınaları yapılır. Bundan sonra eskiz ve profesyonel çizimlerle birlikte yaratıcılık da devreye girerek yeni tasarımlar ve ürünler hazırlanır.

endüstriyel tasarım nedir

endüstriyel tasarım nedir

Yaratıcılık, kimsenin düşünemeyeceği farklı ürünleri ortaya koymaktan geçer. Bu ürünlerin çalışabilir olması, estetik ve ergonomik olması, kullanıcının ürünü kolay anlayabiliyor olması, özgün ve bir kimliğinin olması önemli noktalardan bazılarıdır. Ürünün bir prototipi yapılıp üretilebilir olup olmaması test edilir. Daha sonra ürün üretim aşamasına yollanır. Bu süreç aşamalarının birbiri ile uyum içinde çalışması önemlidir. Kopukluk olduğu noktada müdahale etmek ve gelişim aşamasını sorunsuz bitirmek gerekir. Bu sayede ürün hazır olduğunda ortaya çıkabilecek problemlerden kaçınılmış olur. Endüstriyel ürün tasarımı zevkli, bir o kadar da süreç isteyen bir meslektir.

Yorum Ekle