Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Neler Yapılabilir?

Kitap okumak herkes için değerli olması gereken bir olgu ve tatması gereken bir duygudur. Kitap okuyan insan bilinçli insandır. Birikimli ve kültürlüdür. Bir meclis içerisinde konuşurken kendine olan güveni daha fazladır. Çeşitli konularda bu sayede daha fazla bilgi sahibi olur. Hayal dünyasında yürür, gerçeklerin arasında da yeni bir gerçek oluşturur. Pek çok yararı vardır anlayacağınız. Peki kitap okumak nasıl alışkanlık haline getirilir?

kitap okuma alışkanlığı

kitap okuma alışkanlığı

Program Yapın

Siz de kitap okumanın yararlarını biliyor ve kitap okuyanlar kervanına katılmak istiyorsunuz. Ama bir türlü olmuyor. Alışamıyor ve kitabı bitiremiyorsunuz. Ters giden bir şeyler var. Alışmanız lazım. Peki ne yapılmalı diye soruyorsanız eğer önce başlangıç için başlangıç seviyesinde bir kitap seçin. Dili ağır olmayan, ince ve zevkli bir hikaye ile bile başlayabilirsiniz. Maksat bırakmamanız.

kitap okuma

kitap okuma

Düzenli olarak gazete dergi takip etmek de size okuma alışkanlığı kazandıran bir unsurdur uygulayabilirsiniz. Günlük kendinize bir zaman ayırın. Mesela başlangıç için 15 dakika ideal bir süredir. Her gün bir aralıkta 15 dakika kitap okuyabilirsiniz. Eğer başladığınız kitabı sevmediyseniz bırakın. Zorlamanız sizi kitap okumaya karşı olumsuz etkileyecek ve belki de yolun başında soğumanıza sebebiyet verecektir. Bu yüzden kendinizi zorlamayın.

Bir kitap okuma listesi de oluşturabilirsiniz. Listeye göre kitabı bitirme zamanını da tayin edebilirsiniz. Böylelikle bir program içerisinde yavaş yavaş kitap sizin hayatınızın merkez noktasına çıkacaktır.

Yorum Ekle