Spiker Nasıl Olunur?

Televizyon karşısında biraz olsun zaman geçiren kişiler her gün düzenli olarak spikerleri görürler. Haber ya da spor programlarında karşımıza çıkan spikerler sesleri ve konuşma tarzları ile hepimizi etkiliyor.

Sürekli olarak televizyon ekranlarında yer almak son derece heyecanlı bir durum. Birçok insan bu sebeple spiker olmak istiyor. Ancak spiker nasıl olunur sorusunun yanıtını veren kişi sayısı çok az. Bunun da sebebi spikerlik bölümünün üniversitelerde yer almıyor oluşu.

Spiker olmayı istiyorsanız bunu alacağınız özel kurslar ile gerçekleştirebilirsiniz. Normal şartlarda alınacak olan diksiyon kursları ile spiker olmak mümkün. Fakat üniversite eğitimini de televizyon alanında yapan kişiler için kendisini kanıtlamak ve işe girebilmek çok daha kolay.

spiker nasıl olunur

Hangi Bölümden Mezun Olunması Gerekli?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi spiker olabilmek için kesinlikle okunması gereken bir bölümden bahsetmek mümkün değil. Birçok farklı bölümden mezun olan kişiler spiker olarak işe başlayabiliyorlar.

Genel kanı ilk olarak kamera arkasındaki dünya konusunda gerekli tüm bilgilerin öğrenilmesinden sonra spikerliğe geçiş yapılmasıdır. Bunun olabilmesi de üniversitelerdeki radyo, sineme ve televizyon bölümü, radyo ve televizyon programcılığı bölümü, gazetecilik bölümü, radyo ve televizyon bölümü ya da kamu yönetimi bölümü mezunu olarak mümkün olmaktadır.

İnsanların spiker nasıl olunur sorusunun yanıtı olarak bu üniversite bölümleri gelebilir. Yapılacak olan stajlar sonrasında kendinizi göstermeniz ve ekipler tarafından sevilmeniz durumunda ülkemizin önemli kanallarında iş bulma şansınız olacaktır.

En Çok Hangi Üniversiteler Tercih Ediliyor?

Birçok üniversitemizde bu bölümlerin olduğu bir gerçek. Ancak bazı üniversitelerin iletişim fakültelerine çok daha özenle yaklaşmasından dolayı ön plana çıkan okullar bulunuyor.

Öğrenci şehri olarak anılan Eskişehir bu konuda ilk sırada. Anadolu Üniversitesi mezunu olarak bu sektöre atılan çok sayıda insan bulunuyor. İstanbul Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi de spiker nasıl olunur sorusunun yanıtını öğrenip hemen hayata geçiren kişilerin tercih ettiği okullar arasında.

Spiker Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde kaliteli bir yaşam standardı yakalamak çok kolay değil. Bunun için iyi seviyede bir gelire ihtiyaç duyuyoruz. Spikerler sürekli olarak ekranlarda olduğundan, seçilmiş kişi olarak görüldüğünden çok yüksek ücretler aldıkları düşünülür. Aslına bakılırsa ücretleri inanılmaz düzeylerde olmamaktadır.

Kanallarda asgari ücret ile işe başlayan çok sayıda spiker yer alıyor. Bunun yanı sıra ücretlerin 3-4 asgari ücreti geçmekte zorlandığını söylememiz gerekli. Eğer spiker nasıl olunur sorusunun cevabını arıyorsanız maaşlar konusundaki gerçekleri de göz ardı etmemeniz gerekli.

Yorum Ekle