Online Alişveriş Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Online alışveriş insanların gelişen zamanla birlikte çağa ayak uydurarak internet üzerinden alışveriş yapmalarına verilen addır. Elektronik ticaret olarak bilinen online alışveriş 1995 yılından itibaren kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Online işlemler ticaret üzerinden ilerleyen bütün işlemlerin dijital ortamda gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu durum insanların işlerini daha düzenli yapmasını sağlarken aynı zamanda da dijital ortamda reklam yapmalarını da sağlamaktadır. Online ticarette ürünün tanıtımı, sipariş alınması, ödeme çeşitleri ve bunun üzerinden gerçekleşen bütün işlemleri internet üzerinden yapılmaktadır.

online alışveriş ne zaman ortaya çıktı

1995 yılında başlayan online ticaret yaygın olarak ise 2000’li yıllarından ardından kullanılmaya başladı. Online alışveriş yapmak insanlara hem hareketten hem de zamandan tasarruf sağladığı için özellikle teknoloji geliştikten sonra insanlar artık market alışverişlerini bile dijital ortamlarda yapmaya başladı.

İnternet Üzerinden Açılan İlk Alışveriş Sitesi Hangisidir?

Online alışverişin ilk adımı 1994 yılında ortaya çıkan Amazon markası tarafından atılmıştır. Amazon sitesi Jeff Bezos tarafından 1994 yılında ortaya atılmıştır ve bu adım ile birlikte birçok insana öncü olmuştur. Amazon’un online satış sitesi insanlara sunulduktan sonra bir çok insan da bu fikir üzerinde yoğunlaşarak online satış yapmaya başlamıştır.

Amazon Amerika’da faaliyette olan ve oldukça ünlü bir satış mağazası bununla birlikte çağın sunduğu imkanlardan yararlanarak ilk defa online alışveriş işlemini uygulayarak hem bütün dünyayı hem de kendi müşterilerini yeni bir sistemle tanıştırdı. Amazon ismini özel olarak seçen Jeff Bezons alfabetik olarak düşünmüştür ve ilk sıralar da çıkmasını hedeflemiştir.

İlk Çevrimiçi İşlem Ne Zaman Yapıldı?

İnternet üzerinden yapılan ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ilk işlem 12 Ağustos 1994 yılında New York Times’ın sayımı olarak geçen Sting CD iki arkadaş arasında bir satış işlemi olarak gerçekleşti. Kronik olarak gerçekleşen bu alışveriş Genç Siber Girişimciler Ekibi tarafından internet üzerinden yapılan ilk alışveriş olarak belirlendi. Online alışverişin ilk adımları bu alışveriş ile başladı ve Amazon markasının online satışa başlaması ile de daha resmi hale geldi.

Online alışverişi insanların hayatlarını kolaylaştırmak için yapılan ve özellikle de zamandan tasarruf etmek isteyen insanlar için vazgeçilmezi haline gelen oldukça başarılı bir fikirdi. Özellikle ilk etapta giyim ve ev eşyaları üzerine kurulan online alışveriş imkanlar arttıkça ve teknoloji geliştikçe insanların ihtiyaç duyacağı, hobileri, ihtiyaçları da dahil olmak üzere her şeyi barındıracak hale geldi. Bu nedenle neredeyse bütün satış yapan mağazaların başvurduğu bir işlem haline geldi.

Yorum Ekle