Yoganın Faydaları Nelerdir

Yoga yapan insanlar genellikle fiziksel ve zihinsel olarak daha sağlıklı olurlar. Yoganın faydalarını incelersek eğer gerçekten faydalı olduğunu görürüz. Yoganın faydaları nelerdir sorusunun cevabını oldukça merak edilmekte. Bazı araştırmalar, yoga egzersizlerinin bir kişinin genel sağlık duygusunu ve fiziksel sağlığın çeşitli yönlerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Örneğin, yapılan bir dizi çalışma, yoga derslerine katılan kişilerin anksiyete ve depresyonunun azaldığını göstermiştir. Yoga araştırması, yoga uygulamasının yaşlılarda bilişsel bozukluk riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Yoga ile ilgili yapılan bir araştırma, 8 haftalık yoğun yoga uygulamasının romatoid artrit semptomlarını azaltabileceği sonucuna vardı.

Yoga, nefes almayı ve meditasyonu kontrol etmek için çeşitli vücut pozisyonlarını birleştiren bir hareket sistemidir. Yoga, bütünsel sağlık yöntemlerinden biridir ve her yaştan insan tarafından yapılabilir. Yoga bir dizi egzersizdir ve insanlar sağlıklı kalmak için birçok farklı tekniği birlikte kullanabilir. Fiziksel faydalarının yanı sıra, insanların içsel olarak odaklanma yeteneğine de sahip olmasını sağlamaya çalışır. Yoga yaparken amaç fiziksel olarak kendinize meydan okumaktır ve uygulamanın odak noktası nefes almaktır. Bu nedenle yoga stüdyolarının genellikle aynaları yoktur ve amaçları rahatlama, nefes alma, fiziksel yetenekler ve anlara odaklanmaktır.

yoganın faydaları nelerdir

Yoga nasıl yapılır?

Yaşlandıkça beyindeki gri hücreler azalır ve çeşitli nörolojik ve zihinsel hastalıklarla karşılaşma olasılığımız artar. Bu çalışmada yoga ve meditasyon yapan kişilerde beyin aktivitesinde olumlu değişiklikler gözlemlendi. Tüm bunların dışında meditasyon, teşvik eden ve kabul eden bir uygulamadır. Bu farkındalık ile iç dengenizi daha kolay koruyabilir, depresyon, anksiyete, panik atak gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz. Fiziksel olarak daha güçlü ve daha güvenli hissetmenin yanı sıra, zihinsel olarak da daha sağlıklı hissedebilirsiniz. Esnekliğe ve dayalı yoga egzersizleriyle daha sağlıklı bir iskelet sistemine sahip olabilirsiniz, özellikle kronik ağrınız varsa, bu ağrıları önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Omurganızın güçlenmesi sayesinde daha dik bir duruşa sahip olabilirsiniz Yoganın en temel katkılarından biri de getirdiği bilinç duygusudur.

Yoga yaparken nefes alıp verdiğinizin farkında olarak, pozlarda kullandığınız kasları hissedip bırakarak, başka bir hareket yaptığınızda veya başka bir poziyonu denediğinizde vücudunuzdaki değişiklikleri gözlemleyerek bedeninizle yeni bir bağ kurabilirsiniz. Beden bilinciniz arttıkça, doğal olarak yediğiniz yiyeceklere daha fazla dikkat etmeye başlarsınız. Özellikle diyet yapılması ve kilo verme hedefinin başka bir egzersizle güçlendirilmesi durumunda yoga, her şeyi daha kolay ve keyifli hale getirecektir. Bu nedenle zihninizin gelişmesi ve hayattaki amaçlarınıza ulaşmak için yoga size yardım edecek. Hayatı daha anlamı bir hale sokacaktır.

Yorum Ekle