Ağva’ya Nasıl Gidebilirim?

Ağva, şüphesiz İstanbulluların sıklıkla deniz ve maviyi bir arada görmek için gittikleri yerlerden birisidir. Sadece İstanbullular değil, çevreye yakın pek çok il ve ilçeden Ağva’ya özellikle hafta sonları akın oluyor. Hemen her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Ağva’yı sadece yazın değil, farklı mevsimlerde de ziyaret edenler vardır. Bunun nedeni ise yazın çok cıvıltılı olan Ağva’nın Sonbahar döneminde daha sakin, kafa dinlemelik bir yere dönüşmesidir. Yeşilçay ve Göksu derelerinin aktığı Ağva’ya gitmek için ise bazı güzergahları takip etmek gerekiyor.

Ağva’nın İstanbul’a uzaklığı ortalama 108 km’dir. Özel bir aracınız varsa ortalama 2 saatte Ağva’ya varabiliyorsunuz. Şile’ye vardıktan sonra 2 güzergah karşınıza çıkacaktır. İkisini de kullanmanız mümkün. İlk güzergah, Sahil yolu-Kabakoz-Akçakese-Şuayipli şeklindedir. Bu güzergah ile Ağva’ya rahatlıkla gidebilirsiniz.

Gebze ve Kocaeli’den De Rahat Ulaşım

İkinci güzergaha gelirsek Çayırbaşı’ndan Teke köyüne doğru yol takip edilir. Teke-Gökmaslı-İsaköy sapağına varıldıktan sonra Ağva tabelaları görülecektir. Bu şekilde yolculuğunuz bitecektir. Gebze’den gelinmek isteniyorsa ise Mollafenari istikametinden sol tarafa doğru gidilir ve Teke köyüne ulaşılır. Teke sonrası İsaköy gelecektir. Ardından ise Ağva tabelaları ile doğru yöne giderek yolculuğunuzu bitirebilirsiniz.

İzmit’ten gelinmek isteniyorsa Kandıra otobanından Kandıra-Akçaova güzergahı takip edilir. Şayet özel bir aracınız yok ise Üsküdar belediyesinin tahsis ettiği Şile-Ağva otobüsleri iskele kenarından saat başı gidiş dönüş şeklinde hizmetini sürdürmektedir.

Yorum Ekle