Domatesin Faydaları Nelerdir? 

Özellikle yaz aylarında kahvaltıların vazgeçilmezi olan domates herkesin sevdiği bir sebzedir. İçeriğinde potasyum, demir, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller bulunmaktadır. Ayrıca A, B, C vitaminleri de domatesin içeriğinde bulunmaktadır. Bu nedenle de domatesin faydaları oldukça fazladır.

Domatesin Faydaları Nelerdir

Domatesin Faydaları Arasında Neler Var?

Domates patlıcangiller ailesinin bir üyesidir. İçeriğinde demir, potasyum, kalsiyum, fosfor ve çeşitli vitaminler bulunduğu için oldukça da faydalı bir besindir. Domatesin faydaları sıralayacak olursak;

  • C vitamini yönünden zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliği vardır grip benzeri virütik hastalıklardan korumaktadır.
  • Kalp hastalıklarına karşı koruyan domates aynı zamanda felç riskini de düşürmektedir.
  • Safra ve böbrek dostu olan domates, böbrek ve safra taşlarının düşürülmesi için etkili bir besindir.
  • Domatesin içerisinde % 85 oranında likopen bulunur ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca akciğer, servisk, prostat, göğüs kanserlerine karşı koruyucu etkinliği kanıtlanmıştır.
  • Domates damar sertliğine fayda eden bir besindir. Bu hastalıktan korur.,
  • Mide ve bağırsaklarda düzenleyici özelliğe sahiptir. Özellikle kabızlık problemi olanlara iyi geldiği bilinmektedir.
  • Kalorisi düşük olan domates diyet yapanlar tarafından vazgeçilmez olarak görülmektedir. Kalori kontrolü sağlayan bu besin mineral ve vitamin eksikliğini gidermektedir.
  • Domates cilde tazelik kazandırır. Yağ yakımını %30 oranında arttıracak aminoasitlerin salgılanmasını sağlar.
  • Yağ asitlerini dengeler ve kolesterolü düşürür.

Günlük Olarak Ne Kadar Domates Tüketilmeli?

Domates hakkında pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Selenyumun likopenin içeriğinde bolca bulunduğu domates kanser türlerinin pek çoğunu önlemektedir. Bu durum bilim adamları tarafından da tespit edilmiştir. Bu bilgilerle birlikte domates tüketimi ile ilgili ortalama adet belirlemek de mümkün olacaktır. Günlük 4 ila 5 adet domates yediğiniz takdirde sağlıklı ve zinde bir yaşam sürebilmeniz için büyük bir katkı sağlamış olursunuz.

Domatesin Zararları Var Mı?

Domates bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak aşırı domates tükettiğimizde tehlike yaratabilecek bazı durumlar da bulunuyor. Çok fazla domates tüketmek eklem ağrılarına sebebiyet verebilir. Domates dokularda kalsiyum oluşturmaktadır ve içeriğinde solanin adı verilen bir alkaloit bulunur. Çok fazla vücutta birikmesi eklem iltihaplanmalarına, şişliklere ve ağrılara sebebiyet verebilir. Bu nedenle tüketim miktarına dikkat etmek gerekir.

Yorum Ekle