Çocukların Eğitimdeki Verimlilikleri Nasıl Arttırılır?

Çocukların okul dönemi başladığında ailelerin yepyeni endişeleri baş gösterir. Eğitim konusunda sürekli bir düzen ve disiplin sağlanması, önce okumayı öğrenmesi, sonra derslerinde başarılı olması, liseyi kazanması derken tüm bu amaçlar, yükseköğrenimi için güzel temeller atabilmesine hizmet eder. İlkokul dönemi birçok çocuk için kolaylıkla geçirilirken, ortaokulda başlayan teklemeler lisede kırık notlara dönüşür.

çocuk eğitimi

çocuk eğitimi

Sorumlulukların yerine getirilmesinin önemini, ona verilen ödevlerin ne gibi faydalar sağlayabileceğini idrak eden bir çocuk bundan kaçınmaz. Yalnızca ailenin bu konuda erken yaşlarda destek olması gerekir. Küçük yaşlardaki ders çalışma alışkanlıkları, gençlik döneminde onlar için paha biçilemez değerler taşır.

Çocuğunuz Büyüdü ve Böyle Bir Alışkanlığı Yoksa?

Günümüzün lise dönemi çocuklarının birçoğu eğitim konusunda öz disipline sahip olmadıkları ve aile ile iletişim belli bir seviyede olduğu için ders çalıştırmak söz konusu olamaz. Ancak en kötü ihtimalde dahi arkadaşça bir yaklaşım ile çocuklara nasıl daha verimli ders çalışabilecekleri anlatılabilir.

anne bebek

anne bebek

Lisede ödev alırken yarım yamalak bilgilerle ödev hakkında not tutmak, üniversitede bilinçsizce ders seçmeye benzer. Onlara kendi sorumlulukları dahilinde olan ödevler hakkında tam detaylı notlar almaları gerektiğini öğretin. Günlük olarak ödevlerinin tarihlerinden haberdar olan çocuk günlerini daha iyi planlar. Haftanın sadece 5 günü çalışıp 2 gün yatabileceklerini öğretin. Hafta sonuna ödev bırakmamak istenilen yerde gezmek anlamına geleceğinden itiraz etmezler. Hafta içinde okuldan sonraki süreci planlayarak rutin bir hale getirmeleri için destek olun. Aile desteği demek onların gelecekleri için en sağlıklı adımları atmaları demektir.

Yorum Ekle