Meme Kanserini Erken Teşhis Edebilen Sutyen

Meksika’daki 18 yaşındaki bir genç, erken meme kanseri belirtilerini tespit edebileceğini iddia eden bir sutyen icat ederek, bilim insanlarını şaşkına çevirdi. Julian Rios Cantu adlı öğrenci, tasarımıyla ilgili olarak Küresel Öğrenci Girişimi Yarışması’nda (GSEA) birincilik ödülü kazandı. Birçok kadının hastalığı hayati tehlike haline gelmeden önce meme kanserinin erken belirtileri ile uyararak hayatını kurtarmak için yardım edeceğini umuyoruz.

kanser hastalığı

kanser hastalığı

EVA Sutyen Nasıl Çalışıyor?

İlerlemiş meme kanseri hastalığından dolayı göğüslerinin alınacak olmasından muzdarip annesi için çok üzülen genç Julian Rios Cantu, tüm kadınlara umut olacak bir buluş gerçekleştirdi. EVA olarak adlandırılan sutyen, göğüslerin sıcaklığı, kilosu, şekli, meme kanseri potansiyel göstergelerindeki herhangi bir değişikliği izleyen yaklaşık 200 biyo-sensör ile donatılmış. Örneğin, sutyen göğüste daha yüksek bir sıcaklık algılarsa bunun nedeni muhtemelen bir tümörün büyümesiyle bölgeye daha fazla kan akışı geldiği anlamına geliyor.

meme kanseri

meme kanseri

J.R Cantu, bir röportajda “Göğüste veya tümörde bir oluşum bozukluğu meydana geldiğinde aşırı vaskülarizasyon-damarlanma var demektir, bu nedenle kan akışının artmasıyla sıcaklık artmaktadır” dedi. “Sutyen, göğüsleri aynı konumda tutmamıza izin veriyor, böylece değişimi algılayabiliyor. Üstelik sutyen 24 saat boyunca çalışmak zorunda değil, hatta haftada bir saatten fazla giyilmesi gerekmiyor “diye belirtti.

Cantu, GSEA’larda 13 genç girişimci arasından galibiyetini takiben 20.000 $ ödül aldı. Bu paranın sutyen geliştirmeye yatırılıp yatırılmayacağı bilinmiyor, ancak büyük şirketlerin buluşu önemseyip yatırım yapabileceğini düşünüyoruz. ğer hayat kurtarabilirse kesinlikle buna değer.

Yorum Ekle