Migreniniz Varsa Bu Yiyeceklerden Uzak Durun!

Migrenlerin nörolojik nedenleri anlaşılamıyor, ancak araştırmacılar, bir şeylerin, beyin hücreleri ile migrene neden olmak için kan damarı geçirgenliği ve beyin kimyasallarının bir karışımını başlatabileceğini iddia ediyorlar. Uykusuzluk ve yeterli sıvı ve / veya gıda alımının olmaması ve hatta bazı yiyecek içerikleri migreni tetikleyebiliyor. Migrenden kaçınmak için düzenli günlük yemek ve uyku kalıpları, öneriliyor.

migren hastalığı

migren hastalığı

Potansiyel Migren Hasaları

Migren kadınlarda erkeklerinkinden üç kat daha sık görülüyor; yakınları migren olan kişilerin migren olma potansiyeli yüksek onları alması daha olasıdır. Buna ek olarak, migren epilepsi, depresyon, inme, astım, kaygı ve nörolojik ve kalıtsal (genetik) bozuklukları olan bireylerde daha sık görülüyor.

Migreni Tiramin Tetikliyor

Amino asit tirozinden üretilen tiramin, kan damarı daralmasına ve genişlemesine neden olabileceği için migren için bir tetikleyici olabiliyor. Peynirler, soya sosu, turşu ya da salamura etler gibi migrenle ilişkilendirilmiş fermente gıdalardan bazıları, tiramin içeriyor.

migren

migren

Migreni Tetikleyici ve Baş ağrısı Yapan Yiyecekler

Çalışmalar herhangi bir gıdada bir migren tetikleyicisi olduğunu kanıtlamasa da, hastalar sıklıkla bazı gıdaların migreni tetiklediğini iddia ediyor. Hastalar tarafından belirtilen yaygın gıda maddeleri; kırmızı şarap, peynir, çikolata, soya sosu, işlenmiş et ve MSG (monosodyum glutamat) içeren besinler.

kafein

kafein

Kafein ve Migren İlişkisi

Kahve içerisindeki kafein, bazı ilaçlarla kullanıldığında migreni rahatlatmaya yardımcı olabiliyor. Bununla birlikte, kafein seviyeleri düştüğünde, hasta daha sonra baş ağrısı geliştirmeye eğilimli olabilir. Sonuç olarak, dozajını ayarlamak şartı ile migren hastalarına hem bir fayda sağlayabiliyor hem de bir engel olabiliyor.

Yorum Ekle