Avrupa’da Henüz Keşfedilmemiş 10 Doğa Harikası

Avrupa Gezisi denince akla Paris Eyfel, Roma, Venedik, Kuzey ışıkları gibi artık herkesçe bilinen yerler gelir. Avrupa’nın keşfedilmemiş doğa harikaları desek ilginizi çeker mi?

Avrupa’nın keşfedilmemiş doğa harikaları listemize başlamadan önce şunu söylemeliyiz bu liste size insan eli değen tarihi yapılardan değil de, tamamen doğal oluşumlardan bahsedecektir. Avrupa’nın henüz keşfedilmemiş doğa harikası yerlerinden 10 tanesini gelin incelemeye başlayalım.

Bornholm Adası – Danimarka

Bornholm Adası, Danimarka’ya bağlı olan ama İsveç’te Baltık denizinin güneyinde yer alan bir adadır. Bizim dibimizde olduğu halde Yunanistan’a ait olan adalar gibi düşünebilirsiniz. Beyaz kumlu muazzam plajları ile dikkat çeken Bornholm Adası, uzaktan kusursuz doğal görüntüsü ile de kendine hayran bırakmaktadır. Bu benzersiz özel beyaz kumun geçmişte Fransızların efsane ismi Napolyon Bonapart’ın kum saatlerinin yapımında kullanıldığı bilgisi de Bornholm Adasının ilgi çekiciliğini artırmaktadır. Avrupa’da keşfedilmeyi bekleyen yerler listesinde en başa bu adayı yazabiliriz.

Las Medulas – İspanya

Muazzam dış şekli ile Avrupa’nın az bilinen doğa harikaları listesine doğal olarak giren Las Medulas, İspanya’ya bağlıdır. Bölgenin bu olağan dışı şekli almasının nedeninin, Eski Romalıların zamanında dağlardan altın bulmak için kullandıkları madencilik yöntemleri olduğu söylenmektedir. Benzeri olan Kapadokya ile kıyaslanması bile doğru değildir. Kapadokya bambaşka güzellikte bir oluşumdur ama yine de görülmeye değer az bilinen bir doğa harikası olarak bu listede yerini almıştır.

Alentejo – Portekiz

Nedendir bilinmez turistlerin henüz dikkatini çekmemiş, sayıları milyonları bulan mantar ağaçları, harika doğası ve epik güzellikteki plajları ile muhteşem bir sahil şeridine sahip Alentejo, Portekiz sınırları içerisindedir. Keşif listenizde yerini alması gereken bu Akdeniz sahili sizleri bekliyor.

Mullerthal Bölgesi – Lüksemburg

Avrupa’nın ortasında küçücük bir ülke olan Lüksemburg, nam-ı diğer küçük İsviçre’nin, pitoresk diye tanımlayabileceğimiz dağlık harika manzarası ve şirin köyleriyle ön plana çıkan Mullerthal bölgesi. Bu özel bölge aynı zamanda ilginç kaya oluşumları ile de göze çarpmaktadır. Mullerthal Bölgesi, Avrupa’da görülmesi gereken doğal harikalar arasında yerini almaktadır.

Bled Gölü – Slovenya

Hani sadece masallarda olduğunu düşündüğümüz yerler vardır. İşte Bled Gölü, o düşüncelerin gerçek olabileceğinin kanıtıdır. Ortasında küçük bir adacık ve adacığın üzerinde ise kilisenin olduğu, muhteşem manzaralı Bled Gölü, Slovenya sınırlarında olup, ülkenin simgesi gibidir. Gölün olduğu bölgeye gelmek isterseniz, gölü gondol ve pletna gibi araçlarla keyifle gezebilirsiniz.

Yedi Rila Gölleri – Bulgaristan

Bulgaristan sınırlarındaki (Seven Rila Lakes) Yedi Rila Gölleri bölgesinin tarihi oluşum süreci bölgenin buzullarla kaplı olduğu dönemlere kadar gitmektedir. Bölgeyle ilgili verebileceğimiz en kritik bilgi, bölgeye gidiş zamanının doğru seçilmesidir. Çünkü kötü hava şartları ve fırtınalar varken giderseniz çok kötü koşullarla karşılaşabilirsiniz.

Plitvice Gölleri – Hırvatistan

Hırvatistan’a gezmeye gidiyorsanız bu bölgeye mutlaka gitmelisiniz. Tam önünüze düşen şelalelerin yarattığı 16 gölün ağı durumunda olan Plitvice Gölleri, eşsiz görüntüsüyle sizi içine çekecektir. Buna ek olarak bölge de yabani kediler, kartallar ve kahverengi ayılarda gelen misafirlere ev sahipliği yapmaktadır.

Svalbard Adaları – Norveç

Ben soğuk bölgeleri özellikle de İskandinavya bölgesini merak ediyorum diyorsanız burası tam size göre bir yer. Norveç sınırlarında, Norveç’in kuzeyinde, kutba yakın dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yerlerinden biridir. Adaların çoğu buzul ve fiyortlardan meydana gelmektedir. Bölge, aynı zamanda kutup ayıları, tilkiler ve ren geyikleri ile de bilinmektedir.

Järvi Suomi “Lakeland” – Finlandiya

55.000 göle ev sahipliği yapan bir bölge düşünün. Yeterince ilginç değil mi? Finlandiya sınırlarındaki bölgeye haliyle “Lakeland” ismi verilmiştir. Bu göllerden biri olan Simaa Gölü, Avrupa’nın en büyük 5. gölü durumundadır. Göllerin dışında doğal güzellikleri ve manzaralarıyla sizleri derinden etkileyecek rüya bir bir bölge demek abartı olmayacaktır.

Brimham Rocks – İngiltere

Brimham Kayaları, oluşumu ile, aldığı şekil ile akıllara durgunluk verecek bir manzara sağlayan ilginç bir yer. İngiltere – Yorkshire sınırlarında bulunan Brimham Kayaları, bu Ulusal Güven teşkil eden bölgede, geçmişten bugüne oluşan rüzgar ve su erozyonları ile oluşan olağanüstü şekillerdir. Avrupa’da keşfetmeye değer doğa harikası yerler listesinde mutlaka yerini almalıdır.

Yorum Ekle