Playstation Nedir? Hayatımıza Ne Zaman Girdi?

Playstation ya da kısaca PS çok uzun süredir oyun konsolu denince akla gelen ilk ürün oluyor. Takvimler 1994 senesini gösterirken Sony Computer Entertainment kapsamlı ve uzun çalışmalar sonrasında tasarladığı oyun konsolunu Japonya’da piyasaya sürdü.

Japonya’da tanıtımı yapılan PS kısa süre içerisinde milyonlarca kişi tarafından satın alındı ve dünyanın en çok tercih edilen oyun konsolu haline geldi. 1994 senesinde üretilen konsonların her geçen dönemde geliştirilmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda belirli zaman aralıklarıyla yeni Playstation ürünleri karşımıza çıktı.

Her yeni üründe farklı özellikler kullanıcılara sunulurken çok daha iyi bir oyun deneyimi amaçlanıyor. İnsanların verdiği tepkiye bakılırsa Sony Computer Entertainment bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş gibi.

Playstation

Playstation Ne Zamandır Hayatımızda?

İnsanlar 3 Aralık 1994 tarihinin oyun dünyası için bir dönüm noktası olacağının farkında değildi. Ancak Sony ürettiği konsola oldukça güveniyordu ve dünyada büyük bir etki bırakacağından emindi. Kuzey Amerika ve Japonya’da 3 Aralık 1994 tarihinde hizmete sunulan Playstation o dönemin en üstün teknolojilerine sahipti. Diğer oyun konsollarının hiçbirinde sunulmayan imkânları kullanıcılarına sundu.

Playstation kısa sürede insanların ilgisini çekmeyi başardı ve tüm dünyada yayılmaya başladı. Herkes tarafından beğenilen tasarımı ilk Playstation olarak arşivlerde yerini alıyordu.

İnsanlar yeni bir Playstation ile karşılaşmak için 5 sene bekledi. 2002 senesinde PSOne Sony tarafından oyun severlere sunuldu. Genel tasarımda çok büyük değişiklikler olmamıştı. Ancak artık Playstation çok daha kolay taşınabilir bir hale geldi. İnsanlar bu ürüne de oldukça fazla ilgi gösterdiler.

Henüz PSOne üzerinden 1 ay geçmişti ki Sony Playstation 2 ile tüm oyun severleri şoka uğrattı. Bu kadar kısa bir zamanda kimse yeni bir konsol beklemezken dünya tarihinin en çok beğenilen konsollarından bir tanesi olacak PS2 hayatımıza girdi. Film ve müzik CD’lerini direkt olarak oynatma özelliği sunan bu konsol çok daha iyi grafiklere imkân tanıdı.

2006 senesinde ise PS3 hayatımıza girdi. İnsanlar ilk etapta yalnızca dış tasarımda değişikler olduğunu ve çok fazla bir ekstra özelliğinin olmadığını düşünüp ürünü eleştirdiler. Ancak bu konsolun ne kadar başarılı olduğu ileriki yıllarda ortaya çıkacaktır. Birkaç sene sonra PS3 ile oyuncular muhteşem bir oyun konsolunun keyfini sürdüler.

2013 senesinde PS4 hayatımıza giriş yaptı. Konsolun kendisinden çok ilk etapta kolları konuşuldu. Aydınlatmalı ve titreşimli kollar çok beğenildi. Kısa süre sonra online oyun yayıncıları için de harika bir ürün olacağı ortaya çıkmıştı.

2020’nin sonlarında PS5 çıktı ve bugüne kadar ki en üst donanımlara sahip oyun konsoluydu. Günümüzde bu özelliğini koruyan PS5 uzun yıllar insanların oyun konsolu ihtiyacını tek başına karşılayacak gibi duruyor.

Yorum Ekle