Rafting Nasıl Bir Spordur?

Rafting nedir?

Rafting, amacının şişirilmiş bir bot kullanarak nehir akıntılarında aşağı yönde ilerlemek olduğu rekabet esaslı bir spor dalıdır. Oldukça zorlu ve riskli olan ve çok fazla takım çalışması gerektiren ekstrem bir spor olarak kabul edilir. Rafting aynı zamanda dünyadaki çoğu ülkede tercih edilen son derece popüler bir eğlence aktivitesidir. Tüm rafting yarışları, hızlı akan doğal nehir parkurlarında yapılır. Rafting için gerçekleştirilen iki farklı etkinlik türü vardır. Bunlardan ilki olan sprint; Bireysel bir formatta veya binicilerin parkuru mümkün olan en iyi rotayla tamamlamaları gereken bire bir formatta gerçekleştirilir. Slalom ise bir yarışta parkur slalom benzeri dönüşlerden oluşur ve binicilerin bunların etrafında başarılı bir şekilde gezinmeleri gerekir.

Rafting sporu hakkında

Tüm rafting yarışları, ortalama 2 ile 8 binicinin katıldığı takım yarışlarıdır. Yarışmanın türüne bakılmaksızın amacı, parkuru mümkün olan en hızlı sürede tamamlamaktır. Uluslararası Rafting Federasyonu, yarışmalar düzenleyen ve aynı zamanda sporun popülerleştirilmesinden sorumlu olan sporun en yüksek yönetim organıdır. Dünya Rafting Şampiyonası, hem erkekler hem de kadınlar için açık kategoride yarışların yapıldığı ve ayrıca farklı yaş gruplarından biniciler için yapılan rafting için gerçekleştirilen en üst düzey yarışmadır.

Rafting

Bot ve Ekipmanlar

En basit haliyle büyük bir şişme bot kullanılmaktadır. 4 kişiden 18 kişiye kadar çeşitli boyutlarda olmaktadır. Genellikle rafting yapılan nehre bağlı olarak 6 kişi, 8 kişi ve 10 kişilik bot kullanılmaktadır. Tüm modern botlar kendi kendini kurtaracak şekilde yapılmıştır, yani su içeri girdiğinde asla bir kova ile kurtarmaya ihtiyaç duyulmaz. Botlar ayrıca nehrin attığı her şeyin üstesinden gelecek şekilde ekstra dayanıklı olacak şekilde üretilmektedir. Rafting ekipmanı, yüzdürme yardımcıları, dalış kıyafetleri, kasklar ve bir kürek içerir. Kılavuz için sal, atma ipi, iletişim cihazı, düdük, nehir bıçağı, akarsu yüzdürme yardımcısı, ilk yardım çantası ve ekstra kaldıraç için büyük bir kılavuz raket içerir.

Mürettebat ve kılavuz

Spor raftinginde mürettebat tek bir ekiptir, tekneye manevra yaptırmak için birlikte çalışırlar. Bu mürettebat üyelerinin her biri genellikle çok yetenekli bir su rafting uzmanı ya da meraklısıdır. Her mürettebat üyesi nehri okuyarak kendi başına bir ekip olarak çalışmalarını sağlayabilir. Bu, nehir akıntılarında rehber olmadan gezinmelerini sağlar. Ticari su raftingi gezilerinde, mürettebat genellikle ilk kez su raftingi yaşar ve tekneyi kullanan deneyimli bir rehbere veya kaptana ihtiyaç duyar. Ekip, rehber tarafından haykırılan komutları yerine getirmek için birlikte çalışır. Bu benzetmede, rehber sürücü ise mürettebat da motordur.

Yön bulma ve rafting hareketleri

Nehri okuma olarak da bilinen, çok fazla pratik gerektiren bir beceridir. Nehir, hızlılar oluşturan birçok özelliğe (su hacmi, dikey iniş, engeller, enkaz, kayalar, alttan kesilmiş kayalar, süzgeçler, delikler, dalgalar ve daha fazlası) sahiptir. Rafting, 1’den 6’ya kadar derecelendirilen hızlı hareketlere sahiptir. 1’in düşük riskli ve 6’nın yüksek riskli olduğu yerlerde. Rehberin görevi nehirde gezinmek, tehlikelerden uzak durmak ve aynı zamanda nehirde rafting yapmayı çok eğlenceli kılan tüm eğlenceli özellikleri yakalamaktır.

Yorum Ekle