Uludağ’Da Tatil Nasıl Yapılır?

Bursa ili sınırlarında içinde yer alan Uludağ 2.543 metre yüksekliğindedir. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağıdır. Kış aylarının en sevilen tatil merkezi olan Uludağ, kayak yapanların vazgeçilmezi. Kar manzaralarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Uludağ, kış mevsimi için akıllara ilk gelen yer oluyor. Osmanlı Döneminde adı ‘Derviş Dağı’ iken Cumhuriyet’ten sonra adını Dr. Şevki Uludağ ‘ dan alıyor.

Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Şahsi aracınızla gidecekseniz mevsim koşulları gereği zorlukları göz önünde bulundurmalısınız. Aracınıza kış lastikleri ve zincir takmayı unutmayın. Gerekli şartları yerine getirerek eşsiz Bursa manzarasının tadını çıkararak hedefe ulaşabilirsiniz.

Hava yoluyla gelenler çeşitli illerden uçuşu sağladıktan sonra Bursa’ya varabilirsiniz. Direkt seferler olan illerden Bursa Yenişehir Havalimanı’na uçuş yaparak yolculuğunuzun süresini azaltabilirsiniz. Havalimanına vardıktan sonra 112 km uzaklıktaki Uludağ’a toplu taşıma araçlarıyla varış sağlayabilirsiniz.

Denizyolu için feribot ve İDO alternatiflerini kullanabilirsiniz. Mudanya iskelesine ulaştıktan sonra, konaklayacağınız otel ile iletişime geçer araç isteyebilirsiniz. Ya da bir araç kiralayarak hedef noktanıza ulaşabilirsiniz.

Uludağ’da Tatil

Uludağ’da oldukça konforlu, ziyaretçilerinin memnuniyeti için hazır birçok konaklama tesisi bulunuyor. Çoğunlukla kış mevsiminde tercih edilen kayak merkezinde işletmeciler mekanlarını yazları pek açmıyor. Eğer önceden tatil planı yapıyorsanız yer ayırtmanız sizin için iyi olacaktır. Çünkü yoğun talepler karşısında tatil yapma imkanı bulamayabilirsiniz. Oteller, 1. Gelişim Bölgesi, 2. Gelişim Bölgesi, Eski Kalkınma Bölgesi gibi alanlarda dağıtılmış şekildedir. Kış aylarında bu alanlar cıvıl cıvıl kayak severlerle doludur. Aralık ve Ocak ayları ziyaretçilerin en yoğun olduğu dönemdir.

Uludağ ve Yemek

Uludağ’da yemek denilince akıllara geleneksel Bursa lezzetleri dışında eşsiz doğa karşısında yapılan mangal geliyor. Tabi ki de Bursa lezzetleri yadsınamaz ama Uludağ’a gidip mangal yapmadan dönmek düşünülemez. Mangalda pişen ve kokusu tok birini bile acıktıracak özellikte olan sucuk ekmek vazgeçilmezler arasında yerini koruyor. Tercihe göre sıcak bir şarapla tüketilen ekmek arası sucuk soğuk havada içinizi ısıtacaktır. Sarıalan’da kendin pişir kendin ye imkanlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Mangal dışında otellerde Bursa’nın İskender Kebabı, İnegöl Köfte, Pideli Köfte, Cantık gibi yöresel lezzetlerine ulaşabilirsiniz. Kestane, kestane şekeri, cevizli lokum, tahinli pide gibi tatlar tatilinizi daha da keyifli hale getirecek.

Gece Hayatı

Uludağ’da gece hayatı oldukça eğlenceli geçiyor. Hem dışarıda ateş etrafında, hem otellerin eğlence mekanlarında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Bar ve canlı müzik alanları eğlence severler için geceleri son gaz devam ediyor. Özellikle birinci bölgesinde hareketli gece hayatının olduğunu söyleyebiliriz. Dj performanslarının olduğu yerlerde eğlencenin yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü soğukta ateş etrafında müziğin tadını çıkarmak eşsiz bir keyif veriyor.

Gündüz beyaz örtünün üzerinde karın keyfini çıkarıp, gece ise renkli hayata adapte olmak büyük haz. Genellikle Ocak-Şubat aylarında festivaller düzenleniyor. Winterfest, Selfy Whitefest, Bilyoner Winterfest festival severlerin ısınmak için harika bir alternatif oluyor.

Yorum Ekle