Rugby Sporu Nedir?

Rugby sporu ilk olarak 19. Yüzyılda ortaya çıkmıştır. Rugby el ile oynanan futbol olarak bilinmektedir. Tesadüf olarak ortaya çıkan bir spor dalıdır. 1823 yılında İngiltere’nin Rugbi şehrinde futbol oynanırken bir oyuncunun topu eline alıp rakip kaleye koşmasıyla keşfedilmiştir. Kısa sürede popüler hale gelen rugby için Dünya Rugby Birliği kurulmuştur. Böylece 4 yılda bir dünya kupası yapılmaktadır.

Rugby Sporu Nedir

Rugby centilmenlik ve rakip takıma saygının çok yüksek olduğu bir spordur. Müsabakalar kıran kırana geçse bile maç sonunda iki takımın oyuncuları sahadan kol kola çıkmaktadırlar. Ayrıca hakeme itiraz edilmesi kesinlikle yasaktır. Denge ve hızın ön plana çıktığı bir spordur.

Takım Oyuncu Sayıları ve Görevleri

Rugby sporu için takımlar sahada 15’er tane oyuncu bulundurmaktadırlar. Bu 15 oyuncudan 8’i forvet, 7’si de defans olarak oynamaktadır. Forvet oyuncuları dayanıklı ve sağlam yapılı olmak zorundadır. Defanslar ise daha hızlı ve çevik kişilerden seçilmektedirler. Oyuncuların sırt numaraları mevkilerini ve görevlerini göstermektedir. Bu numaralar şu şekildedir:

  • 1 numaralı oyuncunun pozisyonu Prop’tur. Takımdaki en güçlü ve yapılı oyuncudur. Ön safta kenetlenerek rakibi bastırmaktadır.
  • 2 numaralı oyuncu hooker olarak oynamaktadır. Taç atışlarını kullanmakla birlikte topu ayağı ile arkadaki arkadaşlarına iletir. Ön sıranın orta kısmında yer almaktadır.
  • 6 numarada flanker pozisyonu vardır. Bu oyuncu kenetlenme ve duraklama anlarında rakibi kontrol etmektedir. Top kendi takımındayken topu alıp ilerlemektedir.
  • 9 numaradaki oyuncu scrum half pozisyonundadır. Oyun kurucudur. Duraklama anlarından sonra oyuncuları sonraki pozisyona uygun şekilde yönlendirmektedir.
  • 10 numaralı pozisyon fly half olmaktadır. Takımın en hızlı oyuncusu olmakla beraber 9 numaradan gelen topları karşılamaktadır.
  • 15 numaradaki oyuncu fullback olarak oynamaktadır. En geride durmakta ve rakibin gol kısmına girmesini engellemektedir.

Rugby Nasıl Oynanır?

Rugby sporu 40’ar dakikadan oluşan iki devre halinde oynanmaktadır. Sahanın boyutu 100’e 70 metredir. Oyunda 3 hakem görev yapmaktadır. Takımlar ellerindeki topu kaleye atmaya çalışmaktadırlar. Kural dışı harekette penaltılar H şeklindeki kaleye atılır ve penaltılar 3 puan sayılmaktadır. Öne doğru elle pas atmak yasaktır. Sadece arkaya ve yana doğru elle pas verilir. Ayak ile öne pas verilebilir. Birbirlerini iterek top kapma bulunmaktadır. İki devrenin sonunda en çok sayıyı alan takım oyunu kazanmaktadır.

Yorum Ekle