Sakız Çiğnemeyi Sevenler Dikkat

Sakız çiğnemek birçok kişinin çok sevdiği eylemlerden biridir. Kimisi şekerli kimisi şekersiz sakızı sever. Kimisi sindirimi rahatlatmak için yemeklerden sonra çiğnemeyi tercih eder kimisi ise ağız kokusunu gidermek için mentollü sakızları tercih eder. Özellikle de çocuklar sakızdan asla vazgeçemez. Hem ucuz hem de eğlencelidir. Peki sakız çiğnemenin ne gibi sakıncaları ve ne gibi yararları var. İşte bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için bu faydalardan ve zararlardan kısaca bahsedeceğiz. Siz de okuyup kesinlikle yararlanın.

 

sakızın faydaları ve zararları

sakızın faydaları ve zararları

Sakız Çiğnemenin Fayda Ve Zararları

İlk olarak olumlu yanlarına değinelim. Sakız çiğnemek uzman psikologların araştırmalarına göre kişinin hafızasını güçlendiriyor. Buna ek olarak yine yapılan araştırmalara göre sakız çiğnemek kişide motivasyon artırıcı etki sağlıyor. Kilo vermeyi de kolaylaştıran bir etkisi olduğu için zayıflamak isteyenlere şiddetle tavsiye edebiliriz. Doktorlar özellikle de yaşlıların çok fazla hareket edememesi nedeni ile kilo fazlalığı yaşamaları durumunda sakız çiğnemelerini öneriyor.

sakız çiğnemek

sakız çiğnemek

Bağırsakları da hızlandıran sakız ağız kuruluğuna da iyi gelir. Tükürük üretmenizi sağlar. Ayrıca uzmanlar sakız sayesinde ağız temizliği sağladığınızı da söylüyor. Peki zararları neler? İlk olarak motivasyon artırmaya sebep olması ile birlikte gereksiz gıda alımına sebebiyet vermesidir. Bunlardan bazıları cips, kola ve benzeri zararlı gıdalardır. Sürekli sakız çiğnerseniz çenede eklem ağrısı gibi olumsuz durumlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Kimi uzmanlar sakız çiğnemenin baş ağrısına da sebep olduğunu söylüyorlar.

Yorum Ekle