Doğumdan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir bebek dünyaya getirmek hamilelik öncesinden hamilelik dönemine kadar çok önemlidir. Hamileliğin ardından da birçok konuya dikkat edilmelidir.

Doğumdan Sonra Anne Sağlığı

Hamilelik sonrası bebeğin doğumuyla birlikte gerekli konulara dikkat edilmezse çeşitli problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Anneler ilk günlerde kesinlikle ağır iş yapmamalıdır. Ev içerisinde yapacağı kısa mesafeli yürüyüşler yaparak bebeğiyle ilgilenmeli ve bol bol vakit geçirmelidir.

Emzirme

Emzirme konusu ise oldukça önemlidir. Anneler, bebeklerini sıkça emzirmelidir. Gerekirse uyuyan bebeğini uyandırmalı ve emzirmeye devam etmelidir. Göğüsten 2-3 gün içerisinde gelen sıvıyı bebeğin alması çok önemlidir. Bu nedenle emzirme işlemi büyük önem taşır. Sıkça emzirmeyle bebeğiniz hem emmeyi öğrenir, hem de sarılıktan korunmuş olur. Tabi sütünüzün gelmesi de bu konuda önemlidir.

Su Tüketimi

Alınan ilaçlardan dolayı anestezilerin atılması ve süt miktarının artması amacıyla gün içerisinde 3 litre su içilmelidir. Su konusunda kesinlikle taviz verilmemelidir. İlk 10 gün kesinlikle banyo yapılmaması gerekmektedir. 40. günde ise ayakta ılık suyla banyo yapılmalıdır. Banyonun ardından dikiş yerleri hemen kurulanmalıdır.

Cinsel Birliktelik

Hekiminiz ilk hafta sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa batikon ve steril pamukla pansuman yapmanızı önerebilir. 40 gün içerisinde cinsel ilişkiye girilmemesi çok önemlidir. Çiftlerin bu konuda birbirine saygı duyması ve bu konuda gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Akıntı durumu kişiden kişiye değişmekle birlikte 40 gün içinde azalarak devam edebilir. Eğer akıntı kokulu bir şekilde geliyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Beslenme

Gebelik öncesinde kullanılan kan ve vitamin hapları kesilmemeli, kullanmaya devam edilmelidir. Doğumdan bir hafta sonra doktorunuza giderek muayene olmayı unutmayın.

Fasulye, lahana gibi gaz yapıcı gıdalardan uzak durup, tuvalet işleminizi kolaylaştırmayı sağlayan kayısı ve şeftali gibi gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Doğumun ardından dikkat edeceğiniz tüm bu hususlar, hamilelik sonrası oluşabilecek tüm sorun ve problemlerin önüne geçer. Talimatlara uygun şekilde davrandığınız sürece doğum sonrasını kolayca atlatıp gündelik hayatınıza dönebilirsiniz.

Yorum Ekle