Topuklu Ayakkabının Zararları

Topuklu ayakkabı kullanımı her ne kadar zarif bir görüntü yaratsa da bacaklarda, kaslarda, omurgada kısacası genel vücut yapısında yaşattığı sıkıntılar sebebi ile çok önerilmiyor. Özellikle dar ve yüksek topuğa sahip olan ayakkabılar bel ve omurgayı son derece zorlamaktadır. Bu ise ilerleyen dönemde sıkıntı yalanmasına sebep oluyor. Arka bacak bağlarında ayak bileğindeki bağlarda ve eklemlere verebileceği zarar ise olası ayak burkulması ile karşımıza çıkabiliyor.

Topuklu ayakkabı seçimlerinde artan topuk uzunlukları genel dengenin bozulmasına ve vücut şeklinde yalanabilecek deformasyonlara sebep olabiliyor. Genel ölçü olarak topuğun en fazla 4,5 cm olması gerektiğine vurgu yapılırken 9,5 santimleri bulan ayakkabıların ise genel sağlık açısından oldukça zararlı olduğu kabul ediliyor. Özellikle günlük yaşamda sürekli olarak bu uzunluğa sahip olan ayakkabıları giymek bel bölgesinde ciddi sıkıntılar ile karşılaşılmasına sebep olabiliyor.

Ayakkabı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Ayakkabı satın alırken mutlaka iki ayakkabı birden denenmesi gerekir.
  • Topuk boyu 2,5 ile 4,5 santim arası olması önerilir.
  • Sivri ve dar burun ayakkabılar ayak parmakları ve tırnaklarda zorlanmaya sebep olup önerilmeyen ayakkabı modelidir.
  • Ayakkabı satın alacağınız zaman bunu akşam saatinde yapmanız önerilir. Gün içinde şişen ayaklarınız tam ölçü olacaktır.
  • Ayakkabının ortopedik tabana sahip olması daha rahat bir seçim olacaktır.
  • Ayakkabınızı iç astarının terleme yapmayan bir seçim olması da önemlidir.

Yorum Ekle