Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Annelerin en büyük kabuslarından birisi de bebeklerinde pişik oluşumudur. Oldukça hassas tene sahip olan bebeklerin cildinde yaşanan bu tahriş, birçok sebebe bağlı olarak yaşanabiliyor. Genellikle idrar ve dışkının karışması durumunda hassas olan bebek teninde tahriş meydana gelir. Bunun yanı sıra annenin yakın zamanda tükettiği besine karşı bebekte alerjik durumun meydana gelmiş olabilir. Eğer sık sık bebeğinizin bezini değiştiriyorsanız, son zamanlarda farklı bir besin tüketip tüketmediğinizi kontrol edebilirsiniz.

pişik

pişik

Bebeklerde pişik oluşumu kalitesiz bez kullanımı, ıslak mendilde bulunan alkol ve benzeri zararlı maddelere bağlı olarak da yaşanabilir. Aynı zamanda sıcakta pişik oluşumuna sebep olabilir.

Pişik Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılabilir?

Annelerin korkulu rüyasını önlemenin birçok yolu bulunuyor. Özellikle bebeğin altının sık sık değiştirilmesi pişik oluşumuna engel olacaktır. Bunun yanı sıra bebeğin kilosuna uygun olan bez kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Bezin alt kısmında boşluk olması cildin hava alması için önemlidir. Bu sebep ile bezde bolluk olması ve sıkı bağlanmaması gerekir. Altını temizlemek için ılık su ve pamuk kullanılması da pişik oluşumuna engel olacaktır.

pişik tedavisi

pişik tedavisi

Pişik Oluşumunda Neler Yapılabilir?

Bebekte pişik olduğunda bez değişimi sırasında bir süre hava alması yararlı olacaktır. Aloe vera yağı, gerçek zeytinyağını da tahriş olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Ayrıca arko kremi de pişik için oldukça ideal bir ürün olup pişiğin kısa sürede geçmesine destek verir.

Yorum Ekle