Anne ve Çocuk İlişkisi Nasıl Daha Sağlıklı Olur?

Aile kavramı içerisinde toplumun en büyük yapı taşları arasında çocuklarımız da yer alıyor. Çocuklar ebeveynlerden aldıkları genetik özellikler ile dünyaya gelirler. Çocukların hayatlarında ilk öğretmenleri ise anne ve babaları olur. Anneler ise çocuklar için daha önemli bir rol model halindedir. Anne ve çocuk ilişkisindeki en önemli husus ise sağlıklı bir iletişimdir.

Çocuk sağlığı onun beslenme düzeniyle ve aile ortamından göreceği sevgi ile şefkatle doğru orantılı gelişmektedir. Çocuklar anneleri ile vakit geçirdikleri etkinlikler ve aktivitelerden sonra kendilerine daha fazla güvenmeye başlarlar.

anne bebek

anne bebek

Anneler aynı zamanda çocuklarını cesaretlendirdikleri zaman onun daha iyi öğrenebilir hale gelmesini de sağlar. Çocuklar böylelikle gelecek yıllarda karşılaşabilecekleri problemlere karşı daha donanımlı bir hale gelmiş olurlar. Anneler bunu başarabilmek için zaman ayırmak zorundadır.

Birey Olarak Ele Alın

Çocuklar, sizin söylediklerinizi ve sizlerden gördüklerini yapmaya başlarlar. Bu sebepten dolayı çocuklar ile vakit geçirirken ve onlarla iletişim kurarken son derece dikkatli olmalısınız. Anne olarak çocuğunuza ne verirseniz ileride çocuklarınız da sizlere onu vermeye başlarlar.

bebek anne ilişkisi

bebek anne ilişkisi

Anneler, babalar gibi çocuklarına karşı aşırı sert olamazlar. Çocuklar ise bu durumu kullanmayı iyi bilirler. Bu yüzden eşler arasında bir görev dağılımı yapılmalıdır. Çocuğunuz dünyaya geldiğinden itibaren en güvendiği kişi siz olacağınız için bunu ona hissettirmelisiniz. Fakat çocuğunuzun ayrı bir birey olduğunu da asla unutmamalısınız.

Yorum Ekle