Gebelik Psikolojisine Dikkat

Günümüz dünyasında anne baba olmak hiç olmadığı kadar zor bir şeymiş gibi görülüyor. Buna bir de şimdilerin stresli dünyası eklendiği zaman özellikle de anne adayları gebelik sürecini ciddi anlamda etkiliyor. Böyle olunca da anne adayları onları gebelik sürecinden itibaren etkileyen farklı sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

gebelik

gebelik

Anne ve Baba Adayı Arasındaki İletişime Dikkat

İletişim hiç şüphesiz ki çiftler arasındaki en önemli şeylerden bir tanesi. Çiftlerin herhangi bir konu ile alakalı yapacakları görüşmeler sonrasında akıllarında yer edebilecek olan soruların büyük bir kısmı cevaplanmış olacaktır. Özellikle de gebelik döneminde anne adayları kafalarında yer edebilen soruların cevaplarını almak ve endişelerini gidermek adına eşleri ile konuşmak isteyebiliyorlar.

Profesyonel Yardım Alınmalı

Gebeliğin anlaşılmasından itibaren doğumdan sonraki sürece kadar sürekli olarak doktor ile iletişime geçmek, gerek fizyolojik gerekse psikolojik olarak daha öncesinde olmadığı kadar etkili bir şekilde destek almanın da en iyi yollarından bir tanesi. Anne adayı bu aşamada hissettiği değişimleri konusunda deneyimli olan bir doktora sorduğu zaman, bunlar endişe haline dönüşmeden çok kısa bir sürede istenilen sonuçların elde edilmesinin önünü açacaktır.

gebelik pisikolojisi

gebelik pisikolojisi

Aile Devreye Girmeli

Özellikle ilk çocuğuna hamile olan annelerin büyük bir kısmı bu süreci çok ciddi ve korku dolu şekilde geçirirler. Doğum stresi başta olmak üzere ortaya çıkabilecek olan bu durumlarda anne adayının yanında onu yargılamayan aile fertleri olması, doğum stresinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Yorum Ekle