Matematik ve İnsan Vücudu

Vücudumuz inanılmazdır. Çok esrarlıdır ve bizi her zaman şaşırtır: gece uyurken saatlerce uzandıktan sonra, sabah kalktığınızda uyumadan önceki boyunuza oranla hemen hemen bir santimetre daha uzun olursunuz. Bu tür ilginç konular sadece yakından ilgilendiğinizde, ölçüm ve karşılaştırma yaptığınızda ortaya çıkar. İşte şimdi bu konu üstünde duracağız: vücudumuzun oranlarını karşılaştırmak ve anlamak.

matematik

matematik

İnsan Vücudunun Boyutları ve Formları

Vücudumuzun epeyce simetrik olduğu söylenebilir; ortasından geçecek düşey bir çizgi çizildiğinde, vücudun sağ ve sol yanları hemen hemen ayna görüntülerdir. Ayrıca, insan vücudu ilginç oranlara sahiptir. Mesela, insanın kol açıklığı mesafesi, boyuyla aynıdır. Sanatçılar, insan çizimlerinde vücut oranlarını referans alırlar çünkü bu referanslarla daha gerçekçi çizimler yapabilirler. Bu oranlar tıp açısından da faydalı bilgilerdir: vücuttaki oranlarda fazla bir sapma olması, beklenene göre gelişmeyen bir vücudun belirtisi olabilir. Baş ve vücut oranıysa daha karmaşıktır; bu oran küçük bir çocuk için hemen hemen bire dört, yetişkin bir insan içinse bire sekiz olabilir. Beş yaşındaki bir çocuğun baş ve vücut oranının bire altı olması normaldir.

matematik ve insan

matematik ve insan

Bu oranlar denek sayısının yüksek olduğu gruplardan alınan ortalama oranlardır. Tabii ki birçok faktöre bağlı olarak, bireylere özgü farklılıklar ortaya çıkabilir. Bazı kişiler ortalamadan farklı olan bu oranları kendileri için bir avantaj olarak kullanabilir: mesela, normalden daha uzun kollara sahip olmak, basketbol oynarken ya da futbolda kalecilik yaparken avantaj sağlayabilir.

Yorum Ekle