İşyeri Sigortası Nasıl Yapılır?

Günümüzde sigorta işlemleri büyük önem kazanmaktadır. Kişisel sigortalardan, araç sigortalarına, deprem sigortasından sağlık sigortalarına kadar hayatımızın her alanını sigorta altına alarak hayatımızı güvence altına alabiliyoruz.

İşyeri Sigortası Özellikleri Nelerdir?

Bu sigortalara eklenen ve sürekli yaygınlaşan sigortalardan biri de iş yeri sigortasıdır. Özellikle çevre ülkelerde gerçekleşen sorunlardan dolayı iş yeri sahipleri de iş yerlerini güvence altına alma yoluna gitmiştir.

Ayrıca deprem, yangın ve sel gibi doğal afetlerden kaynaklı oluşabilecek tehditlere karşı da sigorta kapsamına girilerek, olası doğal afetlerde oluşacak maddi ve manevi kayıpların önüne geçiliyor.

Oluşabilecek tüm olası sorunlar ve doğal afetlere karşı iş yerinin sigorta altına alınması son derece önemlidir. İş yerlerini sigorta kapsamına almak isteyen kişilerin yapacağı ilk iş sigorta şirketlerine başvurarak öncelikli olarak bu konuda bilgi almak olmalıdır.

Sigorta acenteleri yaptığınız başvurular neticesinde,  sigorta paketleri sunarak, sigorta üzerindeki şart ve niteliklerin bulunduğu poliçeyi sunar. Poliçe üzerinde bulunan teminatlara değinecek olursak; poliçe üzerinde yangın, infilak ve yıldırım gibi hususlar bulunur. Poliçelerde kanuna ve ahlaka aykırı durumlarda bulunmama ve sigortalı aleyhine olmamak üzere poliçede belirtilen şartların kararlaştırılması hakkı bulunmaktadır.

Bu teminat dışında sigortacı isterse bazı teminatlar daha sağlayabilir. Bu teminatlardan bazıları şunlardır; fırtına, deprem, duman, yer kayması, yanardağ püskürmesi, grev, lokavt, terör, kargaşalık ve halk hareketleridir.

İşyeri Sigortası Yaptırmanın Önemi

Tüm bu olası durumlarda oluşacak maddi ve manevi hasar ve zararın karşılanması için sigorta şirketleriyle anlaşmalı olarak sigorta yaptırılması son derece önemlidir. Bu sayede tüm bu olası durumlar karşısında yaşanacak zarar sigorta tarafından karşılanmaktadır. Özellikle yaşadığınız bölgede yaşanmaması mümkün doğal afet veya durumlar karşısında yapacağınız sigorta sözleşmelerinde bu durumların güvence altına alınması son derece önemlidir. Yapacağınız sözleşmelerde olasılığı yüksek olan durumları özellikle sözleşmeye eklemeniz son derece faydalıdır.

Yorum Ekle