Kontrol Kalemi Ne İşe Yarar?

Kontrol kalemi tornavidaya benzese de asıl işlevi daha farklıdır. Elektrik sistemlerindeki akımı ölçmek için ve test amaçlı kullanılan bir alettir. Bu aletler elektrik sistemlerinin hangi bölümü olursa olsun elektrik akımını ve kaçağını ölçerek gösterir.

Kontrol Kalemi Çeşitleri Nelerdir?

Kontrol kalemi çeşitleri temel kullanım olarak iki türdedir. Bunlar temaslı ve temassız kontrol kalemi çeşitleridir. Temassız kontrol kalemi çeşitleri işlem yapılacak olan ve yüzeyde herhangi bir elektrik akımının bulunup bulunmadığını yüzeye temas ettirilerek gösteren kontrol kalemi çeşididir. Çalışma prensibi oldukça basit olan temaslı kontrol kalemlerinin sap kısmının içerisinde küçük bir neon ışık ve direnç bulunur. Bu direncin bir ucu kalemin ucuna bağlıdır. 

Bu sayede uygulama yapılan bölgede herhangi bir ışık yanması elektrik sisteminin uygulama yapılan bölgesinde elektrik akımı olduğu anlamına gelir. Hemen her evde bulunan temaslı kontrol kalemlerinin sap kısmının içerisinde iki önemli parça mevcuttur neon ışık ve direnç adı verilen bu parçalar ile yüzeyde elektrik akımının olup olmadığının öğrenilmesi sağlanır.  

Temaslı kontrol kalemlerine göre biraz daha teknolojik olan temassız kontrol kalemleri elektrik akımının olup olmadığını öğrenmek için bir iletkenin temas ettirilmesi gerekmez. Bu  kalemler yalıtkan üzerinden AC akım ile elektrostatik bir alan yardımıyla elektrik akımı algılamaktadır.  Tıpkı temaslı kontrol kalemlerinde olduğu gibi temassız kalemlerin de sap kısmında batarya ve ışık bulunur.  

Kontrol Kalemi Nasıl Kullanılır?

Kontrol kalemlerinin kullanım amacı yüzeyde elektrik akımının ya da kaçağı var mı, yok mu diye bilinmesi için kullanılır. Bunlar temassız, temaslı özelliği olan kontrol kalemleri ile anlaşılır. Kontrol kalemi ışığının yanması yaklaştırılan yüzeyde bulunan elektrik akımının seviyesini gösterir. Sürekli olarak ışığı yanan bir kontrol kalemi o yüzeyde sürekli bir elektrik akımının olduğunu haber verir. 

Kontrol kalemlerinde bir neon ışığı özelliği bulunur bu özellik sayesinde temassızlık varsa yanıp sönerek bunu gösterir. Kontrol kalemleri herhangi sıradan bir tornavida gibi kullanılmamalıdır. Kontrol kalemi çeşitleri ile ilgili araştırma yapmak ve detaylı bilgi sahibi olmak için https://www.cerpa-norm.com/kontrol-kalemleri  sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Yorum Ekle