Nasıl Özel Harekat Polisi Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Bu yazımızda çokça merak edilen meslek grubu nasıl özel harekat polisi olunur, ne kadar maaş alır? Sorusunun cevabını ele alacağız.
Nasıl özel harekat polisi olunur? Sorusu gençler tarafından merak edilen sorulardan birisidir. Özellikle özel harekat polisi olmak isteyen ve bu mesleği hedefleyen gençlerin çokça merak ettiği meslek grupları arasında yer almaktadır.
Türkiye şartlarında özellikle devlet memuru olabilmek artık çok önemli bir hale gelmiş durumdadır. Devlet açısından özellikle savunma tarafında bulunan üniformalı meslekler çoğu kişinin sevip tercih etmek istediği meslek grupları arasında yer almaktadır.

Polis Özel Harekat (PÖH) Nedir, Kimdir?

Türkiye’de özellikle terörle mücadele konusunda her geçen gün askeriye de ve polis mesleklerinde yeni hamleler uygulanmaktadır. Eskiden terörle mücadele konusunda bordo bereliler ve dağ komando askerler daha çok bu konuyla ilgilenirdir. Bir zaman sonra ise iç işlerine bağlı Jandarma ve Polis özel harekat timleri oluşmaya başladı. Burada çalışan timlerin tüm askerleri de aldıkları ileri seviye eğitimler sayesinde daha donanımlı bireyler haline gelmişlerdir. Özellikle PÖH ve JÖH, şehir içerisinde görev yapsalar da bazen şehir dışında da görev yapan meslek grupları arasında yer almaktadır.

Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur?

Polis Özel Harekat 2016 yılından sonra dışardan yaptığı alımlarla sivilden alım yapıyordu. Fakat son yıllarda polis özel harekat olmak için öncelikle normal polis memuru olmanız gerekmektedir. Polis olmak için ya iki yıllık polis meslek yüksek okulu ya da lisans ve önlisans okuyanların başvurabileceği Polis Eğitim Merkezi’ni 8 ay içinde tamamlamanız gerekmektedir.
Bu okulları başarıyla tamamlayan ve okullardan mezun olan kişiler normal polis olarak göreve başlarlar. Burada belli dönemlerde açılan polislik özel harekat alımlarına başvuru yaparak gerekli şartları taşıyıp aynı zamanda fiziksel parkuru da belli bir zamanda tamamlayarak polis özel harekat olma hakkında sahip olurlar.

Polis Özel Harekat Maaşları Ne Kadar?

Polis Özel harekat olan kişiler PÖH maaşları konusunda en düşük 5900 en yüksek ise 6900 lira maaş alırlar. Buna operasyon tazminatı da eklenirse bu maaş en fazla 9900 lirayı buluyor.

Yorum Ekle