Bel Fıtığı Hakkında Bilinmeyen Önemli Detaylar

Genel olarak 30 yaşından sonra ortaya çıkan bel fıtığı birçok sebepten kaynaklanabilir. İnsan hayatının kalitesini çok fazla düşürebilen bel fıtığına yol açan bazı faktörler vardır. Bunlardan bazıları obezite, hareketsizlik,sigara içmek ve bilinçsiz hareketler. İşte bu yazıda siz değerli okuyuculara bel fıtığı hakkında bazı temel bilgileri verdik.

bel fıtığı riski

bel fıtığı riski

Bel Fıtığı Belirtileri Ve Bel Fıtığından Korunma Yolları

Bel fıtığı günümüzde en önemli sağlık sorunları arasında sayılabilir. Bu rahatsızlıktan korunmalı ve eğer fıtık sahibi iseniz tehlike arz eden hareketlerden sakınmalısınız. Mesela yere eğilirken dizi kırmadan eğilmemelisiniz. Masa başında bel desteği olmadan uzun saatler çalışmak, ağır yük kaldırmak herkesin bildiği gibi bel fıtığına davetiye çıkartır. Bu sebepten dolayı düzenli egzersiz yapmak önemlidir.

Eğer ayaklarda uyuşma, bazı hareketleri yapamama, yürüme ve oturmada zorluk, bacaklarda ağrı gibi şikayetleriniz varsa bel fıtığından siz de şüphelenebilirsiniz. Teşhis için uzmana görünmeniz gerekir. Uzmanlar bel fıtığını teşhis etmek için farklı testler yapıyor. Emin olmak için yaptırmalısınız.

bel fıtığı

bel fıtığı

Bel fıtığı olan kişiler asla ağır kaldırmamalı, belini sıcak tutmalı, stresten mümkün olduğu kadar uzak durmalı, yukarıya doğru uzanmamalı, sürekli oturduğu bir işte ise her 20 dakika da kalkıp yürümelidir. Oturma esnasında bel arkasındaki boşluğa yastık koymalı. Ama en önemlisi de stresten uzak durmalı. Çünkü stres bel fıtığının ilerlemesinde en önemli etkenlerdendir.

Yorum Ekle