Hidrojen Sülfürün Birçok Faydası Artık Biliniyor

Uzmanların verdikleri bilgilere göre çürük yumurta gazı olarak kokusu ile meşhur ve koku bombalarında sık sık kullanılan bir gaz olan hidrojen sülfürün kan damarlarındaki hücreleri onardığı keşfedildi. Damarlardaki hücre hasarı yüksek diyabet sonucu oluşuyor ve enflamasyona sebep olarak hayati organlara kan akışını çiddi boyutta engellediği için kalp krizine sebep olabiliyor.

Araştırmacılar tarafından yapılan incelemelerde, hasarlı hücrelere az miktarlarda çürük yumurta gazı salgılayan bir ilaç enjekte edildiğinde hücre bozulmalarının durduğu ve kan damarlarının iyileştiği keşfedildi.

kan

kan

Geliştirilen ilaçlar deneyler neticesinde başarılı olursa şeker hastaları için büyük umutlar vadediyor. Zira diyabet hastalarında pancreas fliyetleri ciddi oranda azaldığı için insülin çok az salgılandığından kan damarlarında hasar riskli boyutlara ulaşmaktadır.

İnsülin, hücre beslenmesi bakımından hücrelere enerji trasferinde önemli görevleri bulunmakatadır.

yumurta

yumurta

Yeterli ve uygun seviyede insülin salgılanmadığında kandaki glukoz seviyesi idele miktarın üzerinde seyretmesi sonucunda kan damarlarının çeperlerini esnek ve pürüzsüz yapan bu hücreleri tahrip ediyor.

Araştırmalara göre diyabet hastalarının önemli bir yüzdesi sekere baplı kan dolaşımı sorunları nedeninden kalp damar hastalıklarından hayatını kaybediyor.

Geliştirilen bu yöntem ile iyi sonuşlar elde edilir ise sa çürük yumurta gazı denilen hidrojen sülfür, seker hastalıklarına bağlı kalp ve damar hastalıklarında ölüm oranlarında hatırı sayılır düşüşler görülebilecek.

Yorum Ekle