Dünyanın En Ünlü Müzeleri

Müzeler belli bir alanda tematik olarak eserlerin sergilendiği yerler. Gerek ülkemizde, gerek ise dünyanın farklı yerlerinde hemen herkesin bir nedenle görmek istediği müzeler yer alıyor.

louvre

louvre

İşte Ölmeden Görülmesi Gereken Müzeler

  • Louvre Müzesi: Adını duymayan yoktur. Ziyaretçi sayısını sürekli olarak artıran müze bildiğiniz üzere Fransa’da yer alıyor. Sadece içindekiler değil, binanın kendisi de görülmeyi fazlasıyla hak ediyor.
  • British Museum: Adından da anlaşılacağı üzere İngiltere’de yer alan müze, İngilizlerin tüm karakteristiklerini net bir biçimde yansıtıyor. Müzeye bir mimari harikası demek abartı olmaz.
  • Ulusal Sanat Galerisi – Washington D.C, ABD demek belki de yeterli ama bilmeyenler için. 1937 yılında kurulan müze, ülkenin ilk ulusal sanat müzesi olarak biliniyor.
british museum

british museum

  • MadameTussauds: Çok söze gerek yok ama o bir balmumu müzesi ve dünya çapında ünlü insanların heykelleri bulunuyor. Merkezi İngiltere’de olan müzenin günümüzde Aralarında Amsterdam, Berlin, Hong Kong, İstanbul, New York, Sidney ve Tokyo’nun da bulunduğu yirmi dört kentte şubeleri var ve heykellerin gerçekliği insanı şaşırtır nitelikte.
  • Metropolitan Müzesi: Amerika Birleşik Devletleri New York kentinde bulunan bu müzenin en önemli özelliği 1870 yılından itibaren toplanan 2 milyondan fazla eserin olduğu çok özel bir müze olması.
  • Vatikan Müzeleri: Sadece Avrupa kıtasının değil, dünyanın da en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Tarihi ise 1473 yani tüm müzeler içinde en eski müzelerden bir tanesi.

Yorum Ekle